České sklo a Rusalka. V Ósace začalo Expo

Obrázek
Český pavilon vytvořilo architektonické studio Apropos Architects
Český pavilon vytvořilo architektonické studio Apropos Architects
14.4.2025 - 11:30 Art

Český pavilon na světové výstavě Expo boduje. Od sobotního slavnostního zahájení se před čtyřpatrovou spirálovitou budovou, kde jsou k vidění díla předních českých designerů a umělců, tvoří fronty. V neděli ji navštívil japonský premiér Shigeru Ishiba, v té době byl vstup do pavilonu omezený, ale i tak jím za půl dne prošlo na 10 tisíc lidí. Během pár hodin se prodalo 1200 plzeňských piv.

🚩 Proč je to důležité: Češi do Ósaky vyvezli reprezentativní výběr současného designu, architektury a moderního umění. Návštěvníci mohou obdivovat například monumentální skleněné plastiky od Ronyho Plesla, expozice sklárnen Lasvit nebo Preciosa anebo malby Jakuba Matušky aka Maskera na zdech. To vše na hudebním podkresu Dvořákovy Rusalky.

🔎 O co jde: Světová výstava se slavnostně otevřela v sobotu 12. dubna a potrvá až do 13. října 2025. Na výstavišti na umělém ostrově Jumešima se představuje 160 zemí a regionů. Ósaka si jako své téma zvolila společnost budoucnosti, důraz klade na umělou inteligenci a výzkum vesmíru. 

Vítězný návrh českého pavilonu vzešel ze studia Apropos Architects, které vytvořilo oceňované projekty bytového areálu Rosenbergstrasse ve Švýcarsku, městského domu Za Papírnou v pražských Holešovicích nebo zlínské radnice.

Jejich čtyřpatrová transparentní budova se skleněnou spirálou odkazuje na český pavilon v Japonsku z roku 1970. Budova ze dřeva a skla, umístěná na křižovatce pobřežní promenády a hlavního bulváru, je sama o sobě architektonickým exponátem.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Hlavní myšlenkou stavby je podle studia životní energie a rozvoj. Návštěvníci pavilonu procházejí 260 metrů dlouhou cestu, která se vine kolem stavby a stoupá vzhůru přes čtyři patra, až se vynoří na vyhlídkové střeše. Odtud vidí areál Expa i panorama klidného moře. 

Personál pavilonu oblékl přední český designér Jan Černý, který loni vytvořil kolekci pro české sportovce na olympiádu v Paříži. Navrhl oblečení inspirované japonským pracovním oděvem doplněné speciální edicí tenisek Prestige a šátek s motivem maskota pavilonu. Světlá písková kolekce patří hosteskám a průvodcům, modrá je určená pro gastro provoz.

V Ósace v průběhu výstavy vystoupí například Česká filharmonie, Cirk La Putyka nebo plzeňské Divadlo Alfa. Jedním z vrcholů programu se má stát národní den, který připadá na 24. července. Právě v tento den se v roce 1860 narodil malíř Alfons Mucha, jenž se v Japonsku těší velké oblibě.

📢 Co kdo říká:

Jan Lipavský, ministr zahraničí: „Expo je o sdílení příběhů vzájemné inspirace. Český pavilon vypráví příběhy, které spojují český a japonský národ. Sahají od moderního pojetí talentu Alfonse Muchy až počeské sklo vlajkovou loď českého řemesla.“

Jan Černý, designér značky Jan Société: „Během rešerše jsem se zabýval českou (ne)kulturou v oblékání a narazil jsem na zajímavou paralelu mezi naší a japonskou kulturou. Objevil jsem, jak blízké jsou si naše milované i nenáviděné montérky s japonským workwearem. V návrzích jsem propojil tyto dva styly pracovních oděvů.“ 

Světová výstava Expo se koná každých pět let na různých místech světa. Do Ósaky se vrací už podruhé. Poprvé se tam výstava konala v roce 1970 a návštěvníci mohli ve světové premiéře sledovat film ve formátu IMAX či obdivovat kameny přivezené z Měsíce.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku