Art
Vídeňští symfonici, Schönberg, návraty i loučení. Pražské jaro slaví 80 let

Začíná největší tuzemský svátek klasické hudby Pražské jaro. Do české metropole míří vídeňští, londýnští či chicagští filharmonici a řada originálních sólistů a sólistek – například houslistky Patricia Kopatchinskaja, Baiba Skride či Akiko Suwanai nebo brazilská jazzová zpěvačka Luciana Souza.
🎵 Proč je to důležité: Pražské jaro se řadí mezi nejprestižnější a nejtradičnější evropské hudební festivaly – koná se už od roku 1945. Každoročně hostí světové orchestry, dirigenty a sólisty. Soutěž, kterou festival pořádá, pomohla odstartovat kariéry mnoha vynikajících hudebníků.
Jít do hloubky (4 min čtení)21 otázek: Věř tomu, že jde všechno a můžeš cokoliv, říká fotografka Libuše Jarcovjáková

Libuše Jarcovjáková prožívá období zasloužené sklizně. Má za sebou velkou retrospektivu ve Veletržním paláci NG, vydání katalogu k výstavě, cenu Czech Grand Design v kategorii Síň slávy - a tento týden navíc oslavila narozeniny 🎂. Film o jejím životě nazvaný Ještě nejsem, kým chci být letos získal Českého lva v kategorii nejlepší dokument. Fotografka, která na svůj úspěch čekala padesát let, během nichž neúnavně dokumentovala svůj život, je právem považovaná za mezinárodní hvězdu a vystavuje na všech důležitých přehlídkách fotografie v Česku i v zahraničí.
Jít do hloubky (3 min čtení)Aktivní víkend: Poťouchlé hry, strasti dospívání a černobílá modernita

Téma dětství dvakrát úplně jinak a k tomu výlet do 70. a 80. let minulého století. Aktivní víkend nabízí výrazné vizuální zážitky – ve filmu, na malířských plátnech i ve fotografii. Tak si je vychutnejte.
Jít do hloubky (2 min čtení)Líný víkend: Loučení s Barťákem, Kate Winslet v Hitlerově vaně a klíč k Vaculíkovi

Tenhle líný víkend se ponese v lehce nostalgickém duchu. Budeme vzpomínat na skvělého českého herce i odvážnou americkou fotoreportérku. A k tomu představíme jeden zajímavý literární počin.
Jít do hloubky (2 min čtení)Vše mezi černou a bílou. Filip Švehla a Martin Moflár vystavují v pražském Artiu

Malíři Filip Švehla a Martin Moflár spojili své umělecké vize v proskleném prostoru pražského Artia. Jejich monumentální plátna a vysoko zavěšené koláže z fólií se setkávají v expozici Anywhere between Black and White.
🎨 Proč na to jít: Umělci společně vystavují poprvé. Jejich malby a koláže zkoumají barevnost a fungují spolu v unikátním dialogu. Do hry výtvarníci zapojili i proměnlivé světlo výstavních prostor.
Jít do hloubky (2 min čtení)Nekonečné charisma a jiskra v oku. Zemřel Jiří Bartoška

Česká kultura přišla o jednu ze svých nejvýraznějších osobností. Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška – herec nezaměnitelného hlasu a charismatu. A také prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V posledních letech se Bartoška potýkal s rakovinou.
🤍 Proč se na něj vzpomíná: Odešel muž, který spojoval film, divadlo a společenský život. Pod jeho vedením se filmový festival v Karlových Varech proměnil v prestižní přehlídku, která dokázala přitáhnout - a nadchnout - hvězdy světové kinematografie.
Jít do hloubky (5 min čtení)RECENZE: Pavel Jasanský, umělec, kterému fotografie nestačila

V Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy lze od tohoto týdne zhlédnout rozsáhlou retrospektivu fotografa Pavla Jasanského. Umělce, který během své kariéry v 70. a 80. letech minulého století udělal pozoruhodný tvůrčí obrat od užité fotografie k volné tvorbě.
📸 Proč na to jít: Jde o první reprezentativní retrospektivu Pavla Jasanského. Návštěvníci mají možnost se ve dvou patrech galerie seznámit s jeho uceleným dílem rozkročeným od portrétní a dokumentární fotografie k výtvarným experimentům – malbám, asamblážím, plastikám i multimediálním instalacím.
Jít do hloubky (4 min čtení)POZVÁNKA: Znovuobjevený génius Zelenka. Skladatel se po 200 letech dočká dvou premiér

Dvě významné, posluchačům dosud neznámé skladby Jana Dismase Zelenky rozezní 7. května pražský kostel sv. Šimona a Judy. Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory uvede díla Missa Circumcisionis z roku 1728 a Litaniae de Venerabili Sacramento z roku 1729.
🎵 Proč je to důležité: Jde o dílo skladatele, který po smrti v roce 1745 upadl téměř na 200 let do zapomnění. Ve 20. století byl znovuobjevený a dnes je ceněný hudebními teoretiky, dirigenty i interprety jako génius srovnatelný s J. S. Bachem - který si ho sám velmi vážil.
Jít do hloubky (3 min čtení)RECENZE: Mystéria světnic a polí. Malíř Vytiska předkládá fascinující vizi konce světa

Jan Vytiska zaplnil pražskou Trafo Gallery obrazy na téma biblické Apokalypsy. Jeho cyklus Zjevení vznikal v posledních dvou letech a malíř v něm neváhá kombinovat křesťanskou tematiku s popkulturními odkazy a motivy vlastního fantaskního – či spíše hororového – světa.
🎨 Proč na to jít: Čtyřicetiletý malíř patří mezi výrazné figuralisty střední generace. Jeho velkoformátové obrazy napěchované dějem a významy do posledního centimetru potvrzují, že jde o zcela originální a svébytnou postavu české výtvarné scény.
Jít do hloubky (3 min čtení)21 otázek: „Chtěl bych sebevědomí celebrit z reality-show,“ říká režisér Jakub Wehrenberg

Režiséra – a taky herce, dabéra a moderátora – Jakuba Wehrenberga mohou diváci znát třeba z filmů Páni Edisoni, seriálu Zdivočelá země nebo snímku Báječná léta pod psa. V poslední době natočil řadu oceňovaných dokumentárních sérií, které jsou k dispozici v iVysílání ČT: třeba seriál Ikony českého designu, Technické památky českých zemí (a na ně navazující C. a k. technické památky českých zemí) nebo doku reality o seznamování Mise: Hledání lásky. Co na sebe prozradil v otázkách Publika? Třeba čím by byl, kdyby nebyl tím, čím je.
Jít do hloubky (3 min čtení)