Business
Evropou se valí přebytky solární elektřiny. Zlevnění to ale nepřinese

Ze slunce vyráběla v neděli Evropa tolik elektřiny, kolik by zvládlo padesát Temelínů. V důsledku se tak napříč Evropou platilo za to, že si proud někdo odebere.
🚩 Proč je to důležité: Nadbytek levné slunečné elektřiny nemusí znamenat nižší ceny.
Jít do hloubky (4 min čtení)Další jaderný problém: Evropská komise žádá o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

V souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany vypadl ze skříně další kostlivec. Tendr začne prověřovat Evropská komise kvůli podezření, že korejská KHNP, která jej vyhrála, může spoléhat na státní pomoc.
🚩 Proč je to důležité: Dostavba elektrárny v Dukovanech nejspíše bude muset čekat nejen na rozhodnutí českého soudu, ale i Evropské komise. Tím se zahájení stavby dvou nových reaktorů může značně zdržet.
Jít do hloubky (3 min čtení)Evropa zmírnila nároky na automobilky, pokuty za emise platit nemusí. Zatím

Evropský parlament ve čtvrtek schválil změnu systému pokut za nadměrné emise skleníkových plynů u osobních vozů. Automobilky nebudou muset platit pokuty. Ačkoli to může působit jako odklon od Green Dealu, na cílech EU se nic nemění.
🚩 Proč je to důležité: Automobilový průmysl je páteří české ekonomiky. Ústupek Evropské unie ale na nejistotě, kterou před sebou průmysl má, nic nemění.
Jít do hloubky (3 min čtení)Jaderná šlamastyka: obří delegace přiletěla zbytečně, Korejci se soudí mezi sebou

Středa měla být velkým úspěchem jihokorejské jaderné energetiky. Místo podpisu smlouvy na stavbu dvou nových českých reaktorů v Dukovanech ale Korejci řešili úplně jiné věci a psali o mezinárodních ostudách.
🚩 Proč je to důležité: Největší česká zakázka za 407 miliard korun je v ohrožení. Vláda ale ujišťuje, že soudy jen zdržují a zakázka s Korejci nakonec podepsána bude.
Jít do hloubky (4 min čtení)Francouzi dosáhli odkladu: smlouva na Dukovany se zatím nepodepíše

Do dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech na poslední chvíli předběžným opatřením zasáhl Krajský soud v Brně. Zakázal, aby ve středu byla podepsána smlouva na výstavbu nových reaktorů s korejskou společností KHNP.
🚩 Proč je to důležité: Největší zakázku v Česku v hodnotě stovek miliard korun provázejí problémy ještě před samotným začátkem výstavby nových reaktorů. Nyní hrozí, že se dostavba zdrží, případně se tendr vrátí zpátky na začátek.
Jít do hloubky (2 min čtení)České domácnosti mají nejdražší elektřinu v Evropě, tuzemské firmy platí evropský průměr

Nikde v Evropě není v poměru ke kupní síle elektřina dražší než v Česku. Nová data Eurostatu ukazují, že až s odstupem je za ním Kypr a Německo. Nejlépe dopadla ve druhém pololetí loňského roku Malta, Lucembursko a Maďarsko.
🚩 Proč je to důležité: Česko patří k zemím s nejdražší elektřinou. Údaje Eurostatu to jen potvrzují.
Jít do hloubky (2 min čtení)V dubnu bylo levněji než v březnu. Čísla překvapila

Inflace v Česku nečekaně silně přibrzdila. Meziročně ceny podle předběžných údajů vzrostly o 1,8 procenta. Meziměsíčně pak dokonce o 0,1 procenta klesly.
🚩 Proč je to důležité: Kupní síla Čechů podle nových informací roste. Mzdy se zvyšují rychleji než ceny.
Jít do hloubky (2 min čtení)Trumpova cla mohou zamávat i s českým filmovým průmyslem

Americký prezident Donald Trump navrhuje stoprocentní clo na filmy natáčené v zahraničí. Chce, aby se opět vyráběly hlavně v USA. Mohl by tím razantně snížit i zájem hollywoodských studií natáčet v Česku.
🚩 Proč je to důležité: Českým filmovým průmyslem proteče 10 až 15 miliard korun ročně, velkou část z toho tvoří americké produkce.
Jít do hloubky (3 min čtení)Studie navrhuje rozdělení německé energetiky, Češi by si připlatili

Miliardy korun ročně by se mohly ušetřit v Evropě, pokud by se německá energetická síť rozdělila. Dospěla k tomu studie, která zároveň ukazuje, že na změnu by doplatili čeští spotřebitelé a v důsledku i české elektrárny.
🚩 Proč je to důležité: Případné rozdělení německé energetické sítě by mohlo vést ke zvýšení cen elektřiny v Česku.
Jít do hloubky (4 min čtení)Meta vs. Brusel. Rozhodnutí Komise může přinést víc reklam, které nelze přeskočit

Společnost Meta Platforms, která vlastní Facebook, WhatsApp i Instagram, čelí tlaku kvůli modelu předplatného bez reklam. Podle Evropské komise (EK) nevyhovuje pravidlům Digital Markets Act. Firma tak hrozí, že bude muset zavést změny, které mohou „výrazně zhoršit uživatelský zážitek Evropanů“.
🚩 Proč je to důležité: Výsledek sporu mezi Metou a EK může ovlivnit nejen příjmy firmy, ale i způsob, jakým budou v Evropě fungovat sociální sítě a cílená reklama. Meta již naznačila, že by se na jejích sítích mohlo objevit více nepřeskočitelných reklam.
Jít do hloubky (3 min čtení)