Svět
Putinův bluff? Zelenskyj kývl na jednání o míru v Turecku, Kreml mlčí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli prohlásil, že koncem tohoto týdne odcestuje do Turecka, kde se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby projednali „nezbytný základ pro diplomacii“ k ukončení války. Putinův mluvčí ale v pondělí na dotazy o jednání nereagoval.
🚩 Proč je to důležité: Pokud se schůzka uskuteční, bude to poprvé, co se oba lídři setkají od začátku rusko-ukrajinské války, která vypukla před více než třemi lety.
Jít do hloubky (3 min čtení)Konflikt Indie a Pákistánu: Rychlé příměří nemusí jaderným velmocím vydržet

Boje mezi Indií a Pákistánem rychle vygradovaly a ještě rychleji v sobotu přišla zpráva o uzavřeném příměří. Bleskovou deeskalaci si jako svůj úspěch „přisvojila“ americká administrativa. Současný konflikt se vymykal v několika ohledech, například tvrdým postojem Indie. Co k bojům vedlo a co můžeme čekat nyní?
🚩Proč je to důležité: Konflikt vyvolal v mezinárodním společenství velké znepokojení, podle některých znalců ale obě země už od začátku hledaly cestu k deeskalaci. Nyní záleží na tom, jestli může příměří vydržet. I tak ale již došlo na největší letecký souboj v novodobé historii a střet západních a čínských technologií.
Jít do hloubky (4 min čtení)„Dětem stačí dvě panenky, nepotřebují jich 30.“ Trump obrací ohledně dopadů cel

Tón Donalda Trumpa a jeho vlády se v posledních týdnech znatelně změnil. Varují před utahováním opasků a „přechodem“, dokud vysoká cla „nevydláždí cestu k boomu“. Jde o překvapivou změnu v rámci americké tradice.
🚩 Proč je to důležité: Obrat v rétorice naznačuje, že celní politika amerického prezidenta nenese ovoce tak rychle, jak by si přál. A objevují se i první náznaky ústupků. Třeba vůči Číně.
Jít do hloubky (3 min čtení)Novým papežem je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. Zdůrazňuje mír, Trumpovi nefandí

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím 69letý kardinál Robert Francis Prevost ze Spojených států. Přijal jméno Lev XIV.
🚩 Proč je to důležité: Papež je hlavou katolické církve, která má celosvětově zhruba 1,4 miliardy věřících. Tedy skoro pětina populace. Poprvé v historii se papežem stal člověk z USA.
Jít do hloubky (4 min čtení)EU po korupční aféře řeší čínský hlavolam. S Huawei už ne, bez něj to ale nejde

V Bruselu probíhá vyšetřování možné korupce uvnitř europarlamentu. Panuje podezření, že někteří jeho členové byli dlouhodobě a pravidelně ovlivňováni lobbisty pracujícími pro čínskou firmu Huawei, která přitom překračovala pravidla lobbingu.
🚩Proč je to důležité: Před rokem a půl reputací Evropského parlamentu (EP) zatřásla takzvaná kauza Katargate a EU teď čelí dalšímu bolehlavu. Huawei je dlouhodobě podezírána z napojení na čínskou vládu. Tajné služby sledují její aktivity se znepokojením.
Jít do hloubky (3 min čtení)Bílý, nebo černý dým? Konkláve doplnil nejsledovanější komín světa

První hlasování o nástupci papeže Františka se ve středu odpoledne konalo jako obvykle v přísném utajení. Pozornost veřejnosti se tak upíná na střechu Sixtinské kaple, kde je během konkláve umístěn nejsledovanější komín světa. Právě z něj vychází kouřový signál, jehož barva oznamuje, zda volba byla či nebyla úspěšná. Má svá přísná pravidla i historii.
🚩 Proč je to důležité: Odhaduje se, že na světě žije 1,4 miliardy katolíků, kteří čekají na zvolení nového papeže.
Jít do hloubky (3 min čtení)Fico míří za Putinem. S kým se na oslavách konce „Velké vlastenecké války“ v Moskvě potká

Přestože slovenský premiér Robert Fico v posledních dnech ze zdravotních důvodů zrušil program na Svátek práce nebo přednášku na Oxfordské univerzitě, do Moskvy podle svých slov pojede. Evropská unie tak paradoxně bude mít na oslavách 9. května neoficiální zastoupení. I když šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová Fica vyzývala, aby nejezdil.
🚩 Proč je to důležité: V Moskvě bude Fico s ruským prezidentem Vladimirem Putinem slavit osmdesát let od kapitulace nacistického Německa. Pravděpodobně se nesetká jen s představiteli Kremlu, ale i se zástupci takzvaného „globálního Jihu“.
Jít do hloubky (3 min čtení)Přísná izolace a rušičky signálu: Jak probíhá konkláve v Sixtinské kapli

Ode dneška bude 133 katolických kardinálů uzavřeno v Sixtinské kapli, aby zvolili nástupce papeže Františka. Přísná bezpečnostní opatření a hrozba exkomunikace mají zajistit naprostou infomační izolaci volby, která je považována za nejtajnější na světě.
🚩 Proč je to důležité: Volba papeže ovlivňuje směřování katolické církve, která má více než miliardu věřících po celém světě. Nový papež bude mít zásadní vliv na morální, společenské i politické otázky v globálním měřítku a jeho postoje mohou ovlivnit i mezinárodní vztahy a debaty o etických tématech.
Jít do hloubky (2 min čtení)Drama v Bundestagu: Merz se stal kancléřem až na druhý pokus

Friedrich Merz byl po druhém hlasování během jednoho dne potvrzen novým německým kancléřem. První pokus mu nevyšel, což znamenalo historicky bezprecedentní selhání. Jeho vláda vzniká na základě křehké koalice konzervativní CDU/CSU a levicové SPD.
🚩Proč je to důležité: Německo ukončilo půlroční politickou nejistotu a stagnaci, která následovala po kolapsu předchozí vlády. Nový kancléř Merz musí řešit oslabenou důvěru veřejnosti, vzestup krajní pravice a obnovit stabilitu v klíčové evropské ekonomice.
Jít do hloubky (2 min čtení)Šok v Berlíně: Merz neprošel hlasováním o kancléře. AfD slaví, velká koalice hledá řešení

Friedrich Merz nezískal potřebnou většinu v prvním kole hlasování Bundestagu a neuspěl tak ve snaze stát se novým německým kancléřem. Přestože jeho koalice CDU/CSU a SPD disponuje většinou, Merzovi chybělo šest hlasů k potřebným 316.
🚩 Proč je to důležité: Neúspěch Merze v prvním kole je bezprecedentní v poválečných dějinách Německa a signalizuje hluboké rozdělení uvnitř vládní koalice. Výsledek zvyšuje nejistotu v době, kdy Německo čelí stagnující ekonomice, sílící nacionálněpravicové AfD a zásadním evropským i globálním výzvám.
Jít do hloubky (2 min čtení)