Kulturní tip: Osminohá kočka a svět, kterému přestáváme rozumět

Galerie Rudolfinum představuje mezinárodní skupinovou výstavu Poetics of Encryption (poetika šifrování). Přes třicet mezinárodně uznávaných umělců a umělkyň v ní hledá odpověď na otázku, jak se zorientovat ve světě digitálních technologií a umělé inteligence.
🖼️Proč na to jít: Poetics of Encryption je relevantní přehlídka toho nejzajímavějšího, co vzniká v oblasti současného mediálního umění. Světoví top umělci přemýšlejí nad aktuálními tématy a vtahují návštěvníky do procesů šifrování (a dešifrování) skrytých sdělení, upozorňují na zneužívání biometrických dat a rostoucí vliv umělé inteligence. Na základě toho předkládají různé – fantaskní, hororové i vtipné - scénáře budoucnosti.
Symbolem výstavy se stala vycpaná osminohá kočka, vycházející z panoramatické fotografie zachycující kočku v pohybu. Dílo Panoramatická kočka (2022) od autorské dvojice Eva & Franco Mattes není jen vtipná hříčka na motivy virálního obrázku, je to symbol zdeformované reality, kterou produkují všudypřítomné digitální technologie. Kočku musí návštěvníci v prostorách Galerie Rudolfinum trochu hledat – je umístěná na překvapivém místě.
❔O co jde: Projekt mezinárodně uznávaného kurátora Nadima Sammana se věnuje vztahu mezi uměním, technologiemi a digitální bezpečností. Výstava, která vloni zaznamenala velký ohlas v Berlíně a Kodani, představuje díla umělců pracujících s novými médii, videem, instalací i digitálními technologiemi. V době, kdy je soukromí čím dál vzácnější a sledovací (a šifrovací) technologie čím dál sofistikovanější, přichází umělci s otázkami: co zmůže v digitálním světě jedinec? A jak nás všudypřítomné sledovací systémy ovlivňují v každodenním životě? Uvědomujeme si jejich přítomnost a digitální stopu, kterou sami vytváříme?
Ze zahraničních tvůrců na výstavě figurují například Zach Blas, Jenna Sutela nebo Trevor Paglen, pro Galerii Rudolfinum Samman přehlídku doplnil o několik českých umělců – Daniela Burdu, Františka Feketeho, Anežku Horovou a Dušana Zahoranského.
Vystavená díla nezobrazují jen chladně technokratické vize, umělci hledají také vše lidské, co zbývá pod nánosem digitálních dat. Například finská umělkyně Jonna Kina ve videu Tajné světy a jiné příběhy odkrývá soukromé (a leckdy intimní) příběhy skryté za osobními počítačovými hesly, ve videu Sterlinga Crispina zase sledujeme druhou část slavné básně Allana Ginsberga Kvílení v podání avatarů IA a je to zábavná podívaná.
🤔Co čekat: Vystavená díla se zabývají šifrováním – a také jejich četba od návštěvníka vyžaduje určitou součinnost a ochotu k dešifrování. Je nutné počítat s větším množstvím času pro četbu popisek a textů k videoprojekcím, protože bez nich se obejít nelze.
Poetics of Encryption
Výstava probíhá v pražském Rudolfinu do 11. května 2025, vstup do expozice i na doprovodný program je zdarma.