Obchodní války: Evropa a Kanada vrací úder. Trump vyhrožuje ještě vyššími cly

Obrázek
Ocel kvůli clům zdraží
Ocel kvůli clům zdraží
12.3.2025 - 14:49 Business

Situace kolem amerických cel a odvetných opatření dotčených zemí se vyhrocuje. Začaly obchodní války. Americký prezident Donald Trump zavedl okamžitá cla na dovozy hliníku a oceli. Kanada i Evropská unie přišly s protiopatřeními. Trump ale mění postoje i z hodiny na hodinu.

🚩 Proč je to důležité: V dnešním propojeném světě mohou cla na hliník a ocel dopad i na Česko. Promítnout se mohou do toho, co a za kolik si Češi kupují v obchodech, ale i toho, jak se obecně daří českým firmám.

▶️ Co se stalo: Donald Trump v noci na středu opět zavedl 25% cla na dovoz oceli a hliníku. Evropská unie i Kanada obratem oznámily odvetná opatření v podobě nových cel na americké zboží. Odstartovala tak typická obchodní válka. Do té se zapojila i Čína, která na nová americká cla také reaguje odvetou.

Americká cla se netýkají jen samotných kovů, ale i stovek z nich odvozených produktů. Evropané zavádějí cla na zboží, které se dováží v objemu, jenž zhruba odpovídá objemu zboží zasaženého americkými cly. 

Jde o řadu produktů, včetně například bourbonu Jack Daniel’s nebo motocyklů Harley-Davidson. Evropa cla zavede ve dvou krocích během dubna, avizovala také, že do té doby je ochotna jednat a hledat jiná řešení.

Na začátku dubna má navíc skončit dočasná výjimka na dříve zavedená cla na další kanadské a mexické zboží, což může situaci dál zkomplikovat.

📣 Co kdo říká: 

Ursula von der Leyenová: „Obchodní vztahy mezi Evropskou unií a USA jsou největší na světě. Přinesly prosperitu a bezpečnost milionům lidí a obchod vytvořil miliony pracovních míst na obou stranách Atlantiku,“ řekla šéfka Evropské komise. „Cla jsou daně. Jsou špatné pro podniky a ještě horší pro spotřebitele. Přinášejí nejistotu pro ekonomiku. V sázce jsou pracovní místa. Zvýší se ceny,“ dodala.

Donald Trump: „Tato auta se mohou snadno vyrábět v USA! Kanada také platí velmi málo na národní bezpečnost a spoléhá se na vojenskou ochranu Spojených států. Kanadu dotujeme částkou více než 200 miliard dolarů ročně. PROČ??? Takhle to dál nejde,“ napsal na svou sociální síť Truth Social.

„Cla mohou být ještě vyšší,“ řekl Donald Trump v úterý na setkání se zástupci amerických firem o 25% clech na ocel a hliník. „Čím výše to půjde, tím je pravděpodobnější, že budou stavět (továrny v USA), v podstatě to trvale ukončí výrobu automobilů v Kanadě,“ dodal. 

Mark Carney: „Moje vláda zachová naše cla, dokud nám Američané neprokážou respekt a nepřijmou věrohodné a spolehlivé závazky k volnému a spravedlivému obchodu,“ uvedl nastupující kanadský premiér.

Bruce Kasman: „V současné době máme zvýšené obavy o americkou ekonomiku,“ řekl ve středu novinářům v Singapuru hlavní globální ekonom americké investiční banky J.P. Morgan. Podle něj už je riziko, že letos USA propadnou do recese, 40 procent, a to právě kvůli krokům vlády.

Larry Fink: „Pokud budeme všichni trochu více nacionalističtí... bude to mít za následek zvýšenou inflaci,“ řekl na pondělní konferenci šéf investiční společnosti BlackRock Larry Fink.

💡Kontext: Ohledně cel stále není jasné, jaký je konkrétní americký cíl. Původně se zdálo, že jde jen o součást tlaku například na Kanadu a Mexiko, aby si lépe hlídaly své hranice. Situace se ale s každým dalším týdnem komplikuje.

Donald Trump uvádí, že cla zavádí i kvůli nespravedlnosti. Tou je podle něj například to, že Kanada vyváží více zboží do USA, než z USA dováží. Stejné to je i s Evropou. Americká ekonomika ale nestojí na exportu zboží. Kanaďané používají americký software, americké internetové platformy, nakupují v amerických e-shopech a kupují si například produkty Apple, které se nedovážejí z USA.

Obecně platí, že cla v důsledku zvyšují inflaci a neprospívají byznysu. Ukázalo se, že otevřená ekonomika lépe inovuje a zákazníci mají nakonec lepší výběr za výhodnější ceny. Opačná teorie, na kterou občas rétoricky sází Donald Trump, je, že cla chrání domácí trh a pomáhají domácím firmám. Zrádností tohoto přístupu je ale to, že na uzavřeném trhu je v důsledku nižší konkurence, což vede k vyšším cenám.

Americké akcie zažily v posledních dnech nejprudší výprodej za poslední měsíce, protože investoři znervózněli, že prezident Donald Trump zpomalí ekonomiku dovozními cly.

⏭️ Co sledovat v dalších dnech: Dá se očekávat jednání řady zemí s Američany, které nejspíše povede k dalším změnám cel. V těchto dnech se koná setkání ministrů zahraničí zemí G7 v Kanadě, cla sice nejsou součástí oficiálního programu, tím je například Ukrajina, očekává se ale že to bude nakonec hlavní téma zákulisních rozhovorů. Klíčové bude také, jak se v nastalé situaci například utužují vazby mezi Kanadou a Evropou. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku