Prodeje Tesly padají. I kvůli Muskovu politickému angažmá

Obrázek
Propad Tesly - ilustrační snímek
Propad Tesly - ilustrační snímek
4.3.2025 - 16:40 Business

Propad hodnoty automobilky Tesla pokračuje. Důvodem jsou hlavně první údaje o prodejích na vybraných trzích během února. Majetek Elona Muska, šéfa a největšího akcionáře automobilky, klesá o desítky miliard dolarů. Za špatnými prodeji může být i Muskovo angažmá v politice.

⚠️Proč je to důležité: Tesla je nejhodnotnější automobilkou světa a jednou z nejhodnotnějších společností. Její šéf Elon Musk, nejbohatší člověk světa, je nyní klíčovou postavou nové americké vlády. Akcie firmy vlastní velké množství drobných investorů i investičních a penzijních fondů.

↘️Co se stalo: Akcie společnosti Tesla se během pondělního obchodování dostaly pod hodnotu 280 dolarů za kus. V úterý se propad ještě prohloubil. Akcie stála i 270 dolarů. 

V pátek to ještě vypadalo, že se vrátí k růstu. Dočasný optimismus v pondělí zkusila zvýšit banka Morgan Stanley. Její analytik Adam Jonas uvedl, že hodnotu akcie vidí na 430 dolarech, banka Stifel hovořila dokonce o 473 dolarech. 

Špatná čísla o únorových prodejích na některých evropských trzích i v Číně ale opět přinesla pesimismus. A potvrdil se tím lednový klesající trend. 

V důsledku se hodnota Tesly vrátila k úrovním z doby zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Tato událost tehdy prudce zvýšila naděje, že blízkost Elona Muska a Donalda Trumpa pomůže s povolováním autonomního řízení, včetně autonomních taxi, na které Tesla sází.

📢Co kdo říká: Podle některých názorů prodeje klesají kvůli generační obměně klíčového modelu Tesla Model Y. Zaznívá také, že samotné prodeje nejsou pro budoucí zisky tak důležité, protože Tesla sází na umělou inteligenci, robotické taxi a výrobu robotů.

Opačný postoj tvrdí, že lidé odmítají vozy i akcie Tesly kvůli Muskovým politickým postojům. Musk, který byl dříve symbolem zelené budoucnosti, se nyní spojuje s Donaldem Trumpem, jenž zpochybňuje klimatickou změnu a podporuje fosilní paliva. Agentura Reuters uvedla, že Musk finančně podporuje evropskou ultrapravici, což vede k bojkotu Tesly v Evropě.

Skepse panuje i ohledně schopnosti Tesly prosadit se v oblasti umělé inteligence, robotaxi a robotů. Objevila se sice řada vizí, hmatatelné důkazy o připravenosti potřebných technologií ale chybí.

🔎Kontext: Hodnota Tesly dál stojí na tom, že se firmě podaří prosadit v oborech, ve kterých zatím nepodniká. Investice do akcií tak nesou výrazné riziko spojené s tím, že se to nepodaří. To, že je Tesla nyní nejhodnotnější automobilkou světa, vychází z toho, že její akcionáři věří, že se jí bude dařit dál zvyšovat prodeje a bude stále v elektromobilech leaderem. 

Stále větší roli pak hraje politika. Část zákazníků i investorů se od Tesly odvrací. V amerických reáliích dochází k odklonu voličů demokratické strany a naopak k vyššímu zájmu voličů republikánů.

Vstup Elona Muska do politiky zvedá riziko střetu zájmů i u bank a investičních společností. Například Morgan Stanley může mít silnou motivaci posuzovat byznys Tesly příznivě.

Svou roli hraje i nástup čínského modelu umělé inteligence DeepSeek, který v důsledku ohrozil i hodnotu akcií Tesly stejně jako dalších firem, které se umělé inteligenci věnují.

I když akcie Tesly výrazně ztrácí, stále jde o nejhodnotnější automobilku světa. Její hodnota je od začátku roku klesla o 30 procent, stále je ale o 40 procent vyšší než byla před rokem. 

🔭Co sledovat v dalších dnech: Klíčové budou informace o únorových prodejích na dalších trzích. Nejistotu přináší i nejasný dopad obchodní války na prodeje firmy například v Kanadě. Neví se také, zda a případně kdy americký prezident Donald Trump zruší podporu prodejů elektromobilů, ze které Tesla výrazně těží. 

Další měsíce také ukážou, do jaké míry byl pokles prodejů způsoben jen čekáním na modernizovaný Model Y.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku