Češi jsou národ optimistů. Pesimisty válcují v poměru 3 ku 1

Obrázek
Ilustrační grafika
Ilustrační grafika
Česko

Téměř tři čtvrtiny Čechů se podle nového průzkumu agentury STEM/MARK považují za optimisty. Naopak pesimistů je v populaci pouze 28 procent a z toho jen 4 procenta jsou pesimisté rezolutní. Nejvíce pesimistů je mezi mladými.

🚩 Proč je to důležité: Češi mají tendenci považovat se spíš za nespokojené kverulanty, data ale hovoří o opaku.

➡️ Co se stalo: Průzkum agentury STEM/MARK ukazuje, že ve věkové skupině 18–64 let v české populaci výrazně převažují optimisté nad pesimisty, a to v poměru 3:1. Optimisty jsou častěji lidé s vysokoškolským vzděláním, vyšším příjmem a ve skupině 30–44 let. Naopak nejvíce pesimistů se nachází mezi mladými do 29 let, tedy v generaci Z.

Podle výzkumníků nejde o dva nesmiřitelné tábory – právě naopak. Čeští pesimisté a optimisté se vzájemně uznávají, byť s určitými výhradami. „Pesimisté vidí optimisty jako ty, kdo motivují, zlepšují náladu, nevzdávají se a mají snazší život. A podobně se vidí i sami optimisté,“ uvádějí autoři studie. 

Optimisté naopak vnímají pesimisty jako lépe připravené na rizika, i když se domnívají, že jejich postoje mohou negativně ovlivňovat zdraví.

 

Obrázek
Graf s daty společnosti Stemmark

 

Průzkum rovněž sledoval, jak se přístupy lidí mění v průběhu času. Zatímco někteří zůstávají konzistentní, jiní během života mění svůj pohled na svět. Přechod od pesimismu k optimismu je podle šetření často výsledkem aktivní snahy o pozitivní přístup, zatímco opačný směr bývá zpravidla důsledkem životních událostí nebo globální situace.

V partnerských vztazích se životní postoje partnerů shodují u 59 procent párů, přičemž převažují vztahy dvou optimistů. U 41 procent párů jde o spojení lidí s odlišným pohledem, mírně převažuje kombinace muže optimisty a ženy pesimistky. Čistě pesimistických párů je jen 9 procent.

🔎 Kontext: Srovnání s ostatními národy chybí, určitou představu však nabízí výzkum organizace Eurofound, který byl zveřejněn letos v lednu. Otázka zde byla odlišná – výzkumníci se ptali, jak lidé vidí budoucnost. A výsledky příliš optimistické nebyly.

Data ukázala, že optimismus v Evropské unii meziročně klesl: v roce 2024 bylo ohledně budoucnosti optimistických 34 procent Evropanů, zatímco v roce 2023 to bylo 40 procent. Pokles byl výraznější u žen než u mužů.

Z hlediska jednotlivých států jsou nejméně optimističtí obyvatelé Řecka a Itálie, kde pouze 20 procent respondentů uvedlo, že vidí budoucnost pozitivně. Naopak nejvíce optimismu vykazují Irové (49 %) a Dánové (48 %).

S poklesem optimismu souvisí i nižší spokojenost se životem. Ta se podle Eurofoundu po růstu v letech 2021 až 2023 vrátila na úroveň jara 2021. Nejvíce spokojení zůstávají lidé starší 65 let, zatímco nejnižší životní spokojenost vykazuje skupina ve věku 50–64 let, následovaná skupinou 35–49 let.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Počasí! Má se ochladit a začít pršet. To by mohlo uspokojit alespoň pesimisty.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku