ČNB: Přibývá případů takzvaných černých bank. Lidé v nich nemají pojištěné peníze

Obrázek
Česká národní banka - ilustrační foto
Česká národní banka - ilustrační foto
Česko

Česká národní banka (ČNB) varuje před takzvanými černými bankami, které přijímají peníze od lidí přesto, že nemají odpovídající licenci. Pravidla velmi často obcházejí tím, že přijímání vkladů maskují smlouvami o půjčce. Centrální banka chystá tvrdší postihy.

🚩Proč je to důležité: V Česku musejí banky a záložny ze zákona přispívat do Fondu pojištění vkladů, který chrání peníze jejich klientů. Pokud by se instituce bez patřičného oprávnění dostala do problémů, lidem hrozí, že o veškeré vložené prostředky přijdou.

➡️ Co se stalo: Podle ČNB přibývá případů, kdy vklady od lidí přijímají v rozporu se zákonem i subjekty, které k tomu nemají potřebnou licenci. „Velice často se tak děje na základě smluv o zápůjčce či smluv o úvěru uzavíraných s osobami z řad veřejnosti, jimiž se tyto subjekty snaží pravidla obejít,“ uvedla centrální banka s tím, že takto shromážděné prostředky nespadají pod systém pojištění vkladů.

Mluvčí centrální banky Jakub Holas pak pro Publico upřesnil, že postihované jednání spočívá v neoprávněném přijímání vkladů od veřejnosti, za niž se v zásadě považuje okruh více než 20 osob. „Za poslední dva roky vydala ČNB v této oblasti celkem pět rozhodnutí. Aktuálně řešíme vyšší jednotky případů, s ohledem na mlčenlivost však konkrétní případy nekomentujeme,“ uvedl Holas.

Centrální banka také uvedla, že poskytování vkladových služeb bez bankovní licence v minulosti opakovaně trestala pokutami v řádu milionů korun.

„Vzhledem k tomu, že případy této činnosti se vyskytují stále častěji, je zřejmé, že ukládané pokuty zatím dostatečně nenaplňují jednu ze základních funkcí správního trestání, kterou je generální prevence. Z tohoto důvodu bude ČNB svou sankční politiku v této oblasti i nadále zpřísňovat,“ dodala v prohlášení centrální banka.

🔎 Kontext: V roce 2025 ČNB potrestala dvě společnosti za přijímání vkladů od veřejnosti bez licence. Šlo o ostravskou firmu BEWIT Natural Medicine, která za zhruba čtyři roky podle ČNB přijala od 243 osob peněžní prostředky v celkové výši 149,2 milionu, ačkoli k tomu neměla bankovní licenci, povolení ani jiné oprávnění. Za to firma dostala pokutu 12 milionů korun.

Druhou byla pardubická společnost CFIG. Ta podle rozhodnutí centrální banky za asi pět let přijala na základě 204 smluv o zápůjčce uzavřených se 140 fyzickými osobami a jednu právnickou osobou peněžní prostředky za 416,7 milionu korun. Opět bez licence či oprávnění. Firmě vyměřila ČNB pokutu ve výši 15 milionů korun.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku