Snížit emise CO2 o 90 procent se Česku nechce. Odmítá to Fialova vláda i ANO

Obrázek
Premiér Petr Fiala
Premiér Petr Fiala
Česko

Evropská komise navrhla závazný cíl snížit emise CO2 do roku 2040 o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Česká vláda návrh okamžitě odmítla s tím, že neodpovídá ekonomickým zájmům EU a je nerealistický. 

🚩 Proč je to důležité: Jde o jednu z nejdůležitější agend Evropské komise. Téma má ale potenciál rozklížit unijní země jak na evropské, tak domácí úrovni. Hnutí ANO již říká, že vláda Petra Fialy nese na rozhodnutí díl viny.

➡️ Co se stalo: Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová ve středu oznámila nový klimatický cíl pro rok 2040 – snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. 

Návrh vyvolal okamžitou kritiku ze strany Česka, které spolu s dalšími státy jako Polsko nebo Maďarsko chtějí tento krok odložit. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády zdůraznil, že Česko nesouhlasí se stanovováním dalšího klimatického cíle. 

Kriticky se k návrhu staví i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a nesouhlas zaznívá i od opozičního hnutí ANO. 

📢 Co kdo říká:
Petr Fiala (ODS), premiér: „Klimatické cíle už máme nastaveny. Je potřeba je rozumným způsobem plnit a třeba i upravovat některé věci, na kterých jsme se v minulosti domluvili, abychom neohrožovali konkurenceschopnost Evropy,“ uvedl Fiala. Již minulý týden na summitu EU prohlásil, že nepovažuje za dobré, aby si Unie stanovovala další klimatické cíle do roku 2040.

Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: „Tento návrh není pro Česko realistický. Snižování emisí je nutné, my ho podporujeme a daří se nám v něm, ale bez realistických podmínek a férového financování není transformace možná.“

Karel Havlíček (ANO), místopředseda hnutí: „Evropská unie se řítí hlavou proti zdi. (...) Zdůvodnění, které poskytla Evropská komise, je hlavní důkazem, že bruselští úředníci naprosto nepochopili, v jaké ekonomické a sociální situaci se EU nachází.“ Podle něj nesou vinu i koaliční strany vlády Petra Fialy, protože jejich europoslanci podpořili vznik současné Evropské komise.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise: „Vzhledem k tomu, že evropští občané stále více pociťují dopad klimatických změn, očekávají, že Evropa bude jednat. Průmysl a investoři se na nás spoléhají, že stanovíme předvídatelný směr.“ 

🔎 Kontext: Návrh na 90procentní snížení emisí je krokem mezi stávajícím cílem snižování emisí o 55 procent do roku 2030 a cílem dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Vychází z doporučení Evropského vědeckého poradního výboru pro změnu klimatu a navazuje na Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015.

„Dnešní návrh navazuje na stávající právně závazný cíl EU snížit čisté emise skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 procent a stanoví pragmatičtější a flexibilnější způsob, jak tohoto cíle dosáhnout s ohledem na dekarbonizovanou evropskou ekonomiku do roku 2050,“ dodává dokument Komise. Návrh vůbec poprvé počítá s využitím uhlíkových kreditů z rozvojových zemí k dosažení emisních cílů.

Nejnovější průzkum Eurobarometru ukázal, že 85 procent občanů EU považuje změnu klimatu za vážný problém a 81 procent podporuje cíl EU dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.

Podle Teplárenského sdružení ČR mohou být nové klimatické cíle velkým problémem zejména pro domácnosti, které mají kotel na fosilní paliva. Kvůli novým pravidlům by zřejmě musely přejít na jiné zdroje tepla.

Ekologové z Hnutí Duha či Greenpeace návrh vítají, přináší podle nich potřebnou předvídatelnost pro firmy i veřejný sektor, aby mohly investovat do dekarbonizace.

👀 Co dál sledovat: Návrh musí získat souhlas členských států i Evropského parlamentu. Předchozí klimatické cíle EU vyžadovaly jednomyslné schválení na Evropské radě. Projednání na summitu EU se však nestihne, protože dánské předsednictví chce mít souhlas s návrhem na stole již 18. září na jednání unijních ministrů životního prostředí.

Česká vláda bude muset najít spojence mezi dalšími skeptickými státy. Kromě Česka mají výhrady k návrhu také Polsko, Maďarsko a údajně i Francie. Klíčové bude, zda se podaří vytvořit blokační menšinu proti návrhu, nebo zda se naopak prosadí kvalifikovaná většina pro jeho schválení.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku