Žloutenka dál sílí. Letos zemřelo deset lidí, nejhorší situaci hlásí Praha a Ostrava

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Žloutenka se rychle šíří Českem. Na takzvanou nemoc špinavých rukou zemřelo od začátku roku už deset pacientů. To je o osm úmrtí více než za celý loňský rok. 

🚩 Proč je to důležité: Nejrizikovější skupinou jsou děti. Během letních prázdnin se tak dá očekávat rychlé šíření nemoci. A už teď jsou čísla rekordní.

➡️ Co se stalo: Od začátku roku zaznamenali hygienici v Česku 928 případů hepatitidy typu A. Ve srovnání s minulým rokem se jedná o rapidní nárůst. Loni se během prvních šesti měsíců nakazilo pouze 114 lidí.

Nejhorší situaci hlásí hygienici v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji. „V Praze evidujeme od začátku roku již přes 300 onemocnění hepatitidou A. Nárůst nepolevuje. Jen za poslední týden máme v Praze 31 nových případů onemocnění,“ uvedla pro Publico mluvčí pražských hygieniků Petra Batók. 

Hygienici spolupracují s úřady a neziskovými organizacemi a snaží se infekční žloutence efektivně předcházet. „Krajské hygienické stanice realizují cílená protiepidemická opatření zejména v oblastech s vyšším rizikem nákazy, jako jsou vyloučené lokality, komunity lidí bez domova či narkomanů,“ ujistila hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. 

Za nejlepší prevenci označují hygienici očkování. „Doporučujeme jej ideálně v dětském věku, protože úplné očkování chrání dlouhodobě. Je doporučováno zejména osobám vystaveným zvýšenému riziku nákazy hepatitidou A například v rámci svého povolání,“ řekla pro Publico mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

📢 Co kdo říká:
Štěpánka Čechová, mluvčí SZÚ, pro Publico: Virová hepatitida A postihuje především děti a mladé dospělé. Právě v kolektivech je asi nejsložitější uhlídat důslednou hygienu a mytí rukou. Přenos hepatitidy je možný také znečištěnými předměty.“

Petra Batók, mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy, pro Publico: „Očkovat se lze i následně po kontaktu s nakaženým, ideálně do dvou týdnů.“ 

🔎 Kontext: Inkubační doba onemocnění je 15 až 50 dní. Nemoc se proto rychle šíří bezpříznakově. Typickými příznaky jsou zežloutnutí kůže a očního bělma, únava, bolesti svalů a břicha, nechutenství, průjmy či zvracení

Očkování proti virové hepatitidě A nepatří, s výjimkou zákonem stanovených zaměstnanců a příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému, mezi očkování hrazená státem. Většina zdravotních pojišťoven na něj ale přispívá.

Pokud se s rizikovým kontaktem setká dítě a není očkované, nařizují hygienici karanténu, která obvykle trvá až 50 dní. 

👀 Co dál sledovat: V letních měsících se dá předpokládat vysoký nárůst počtu pacientů a zhoršení situace.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku