Nepřihlásili jste se k televizním poplatkům? Sankce či exekuce hrozí domácnostem i firmám

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Během května a června měly domácnosti, firmy i OSVČ čas zareagovat na změny v platbách koncesionářských poplatků. Od července mají veřejnoprávní média právo přistoupit k sankcím. Ty se mohou vyšplhat na desetitisíce.

🚩 Proč je to důležité: Velká mediální novela, která mění výši poplatků a rozšiřuje okruh plátců, se podle odhadů ministerstva kultury týká 70 procent domácností. Výrazný dopad má i na firmy a OSVČ. 

➡️ Co se stalo: Mít chytrý mobil, počítač nebo třeba tablet – to podle zákona nově stačí k tomu, aby domácnost musela platit televizní a rozhlasový poplatek. V případě Českého rozhlasu (ČRo) se platba zvýšila o 10 korun na 55, u České televize (ČT) o 15 korun na 150 korun za měsíc.

Noví poplatníci měli povinnost přihlásit se ČT a ČRo a uhradit první platbu do 15. června. „Pokud oznamovací povinnost nesplní, má ČT nárok na zaplacení jednak dlužných poplatků, ale také přirážky,“ upozornil mluvčí ČT Radek Konečný.

Veřejnoprávní média budou obesílat domácnosti na základě informací od dodavatelů elektřiny. „Pokud konkrétní odběratelé nejsou zaevidováni jako plátci televizního poplatku, zašle jim ČT výzvu k registraci,” vysvětlil pro Publico Konečný. Sankce může činit až 10 tisíc korun u ČT a až 5 tisíc u ČRo. Udělena navíc může být opakovaně. 

Dluh vzniká také v případě, že domácnosti zapomněly platbu navýšit - tedy si nezměnily příkaz k úhradě.

Zástupci ČRo ale slibují, že budou první měsíce vůči opozdilcům vstřícní. „K běžným akvizičním postupům a k aktivnímu hledání nových poplatníků zvažujeme přistoupit v průběhu čtvrtého kvartálu tohoto roku,“ ujistila vedoucí sekretariátu generálního ředitele ČRo Eva Vencefrová.

Podmínky se změnily také pro firmy a živnostníky. Ti se měli veřejnoprávním médiím přihlásit do konce června a uvést počet zaměstnanců. Právě od toho se nově odvíjí výše poplatků. 

Nejmenší firmy a OSVČ, které mají méně než 25 zaměstnanců, jsou od povinnosti platit televizní a rozhlasový poplatek osvobozeny. „V takovém případě se jedná o poplatníky s nulovou sazbou a poplatek neplatí,“ uvedla pro Publico mluvčí ČRo Blanka Bumbálková.

Firmy od 50 do 99 pracovníků měsíčně zaplatí 2050 korun, společnosti do 199 zaměstnanců 4100 korun a ty největší od 500 pracovníků 20 500 korun. Sankce jsou stejné jako u domácností.

📢 Co kdo říká:
Eva Vencefrová, vedoucí sekretariátu generálního ředitele ČRo, pro Publico: „Ideální cesta je, aby se právnické osoby a fyzické osoby podnikající registrovaly či nahlásily počet zaměstnanců přímo na webových stránkách Českého rozhlasu.

Česká televize: „V případě prodlení s placením poplatků ČT přistupuje k vymáhání soudní cestou. K vymáhané nezaplacené částce přibydou navíc úroky z prodlení, náklady soudního řízení a případné exekuce.“

Daniel Hůle, expert na exekuce a spoluzakladatel Člověka v tísni: „Od 1. května musí TV poplatky platit každá domácnost. Tedy kromě té, kde žádný člen nevlastní TV, PC, tablet, mobil. Šiřte to, ptejte se v rodině, u známých, zda se už registrovali. Nechceme pak řešit vaše exekuce, které budou stát přes 10 tisíc korun.“

🔎 Kontext: Od poplatků jsou osvobozeny domácnosti, jejichž příjem je za uplynulé kalendářní čtvrtletí nižší než 2,15násobek životního minima. Stejně jako firmy s méně než 25 zaměstnanci se ale musí registrovat na webových stránkách ČRo a ČT a vyplnit příslušné formuláře.

👀 Co dál sledovat: Na začátku června podle ČT přibližně 600 tisíc domácností nebylo zaregistrováno k platbě televizního poplatku. ČT brzy zveřejní nová data.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku