Co s Českou televizí a Rozhlasem? Opozice je chce sloučit, nebo rovnou zavřít

Obrázek
Andrej Babiš u auta České televize
Andrej Babiš u auta České televize

Zvýšení koncesionářských poplatků ještě ani neprošlo Sněmovnou, přesto předseda hnutí ANO už hřímá, že takzvanou mediální novelu zruší hned, jak se dostane k moci. Českou televizi a Český rozhlas chce platit ze státního rozpočtu.

❗Proč je to důležité: Restrukturalizace nebo změna financování veřejnoprávních může být nástrojem k jejich přímé politické kontrole. Pokud by došlo na plány Stačilo!, skončila by tato média úplně.

✅ Co se stalo: „Sloučení České televize a Českého rozhlasu je cesta k úsporám. Pokud budeme ve vládě, koncesionářské poplatky zrušíme. Financování veřejnoprávních médií nastavíme z rozpočtu.“ Takové plány má s veřejnoprávními médii hnutí ANO - alespoň podle slov Andreje Babiše. Opakovaně to hlásil během vyhrocených debat k velké mediální novele, která má přinést vyšší poplatky za televizi a rozhlas a rozšíření okruhu plátců.

Proti jeho záměrům se staví experti i zástupci médií. Sociolog médií Václav Štětka z Loughborough University ve Velké Británii považuje systém koncesionářských poplatků za nejlepší způsob, jak garantovat politickou nezávislost veřejnoprávních médií - přestože je podle něj nedokonalý. 

„Alternativy, které směřují k financování ze státního rozpočtu, s sebou nevyhnutelně nesou riziko politizace obsahu a větší politické kontroly,“ popsal pro Seznam Zprávy. Dodal, že sloučení veřejnoprávních médií může politikům pomoci k tomu, aby je snáze ovládali.

Podobně argumentuje také ředitel České televize Jan Souček. „Provázání se státním rozpočtem úplně eliminuje nezávislost média a uvádí ho do ekonomické nejistoty,“ řekl.

Souček odmítá i případné sloučení veřejnoprávních médií. „Výrobní procesy obou médií jsou zásadně odlišné. Ekonomicky to smysl nedává a Česko by navíc přišlo o jednoho, a to velmi zásadního, hlídacího psa demokracie,“ dodal s tím, že by navíc bylo nutné investovat do re-brandingu. 

🔎 Kontext: Babiš se ohání tím, že financování veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu funguje ve většině států Evropské unie - včetně Švédska, Dánska a Belgie. Stejným směrem se ale dalo i Slovensko a Maďarsko, kde o nezávislosti médií panují velké pochybnosti.

Zástupci uskupení Stačilo! dokonce otevřeně proklamují své plány na zničení ČT. „Zestátníme ji, zmarginalizujeme a zlikvidujeme,” sdělil předseda přípravného výboru hnutí Daniel Sterzik.

Šéf SPD Tomio Okamura hovoří o zestátnění veřejnoprávních médií minimálně od roku 2017. Požaduje, aby na jejich hospodaření dohlížel Národní kontrolní úřad.

🔭 Co sledovat dál: O schválení novely zákona bude Sněmovna hlasovat v pevném termínu 5. března. Dá se očekávat, že vládní koalice ji svou většinou posune do Senátu.

Zajímavé ale bude především to, zda Babiš v případě zvolení v podzimních volbách dostojí svému slovu. V takovém případě by mediální novela měla být první, kterou jeho vláda zruší. Podobně hovoří také o důchodové reformě, kterou na konci loňského roku podepsal prezident.

 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku