Hra o hlasy krajánků: bojovat o ně budou Fiala i Babiš

Sněmovní volby se blíží. A poprvé do nich promluví i korespondenční volba. V zahraničí dosud byly výrazně silnější strany současné vlády premiéra Petra Fialy (ODS) a očekává se, že to tak zůstane. Přesvědčit krajany ale chce i hnutí ANO.
🚩 Proč je to důležité: Podle průzkumů budou mít letos strany složité sestavit vládní koalice. Rozhodovat bude každý mandát, do čehož mohou promluvit právě hlasy ze zahraničí. Ty se budou rozdělovat v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Na jihu Moravy kandiduje Petr Fiala (ODS), na severu pak Andrej Babiš (ANO).
➡️ Co se stalo: Podle informací ministerstva zahraničí by se do první korespondenční volby mohlo zapojit až 80 tisíc Čechů z asi 600 tisíc. To by bylo zhruba 6x více než před 4 lety, kdy se do voleb zapojilo přes 13 tisíc krajanů. Tehdy za hranicemi drtivě vyhrály koalice PirSTAN (50,47 %) a Spolu (34,26 %) nad hnutím ANO (4,99 %) a SPD (2,19 %).
Od 1. dubna 2025 mají krajané možnost zapsat se do zvláštního seznamu voličů u příslušného velvyslanectví nebo generálního konzulátu přes Portál občana. Resort zahraničí očekává, že se počet registrovaných zvýší poté, co prezident Petr Pavel vyhlásí volby. Aby se o novince dozvědělo co nejvíce Čechů, spustilo ministerstvo zahraničí začátkem února kampaň. Do té se zapojily známé osobnosti jako kajakář Vavřinec Hradílek nebo bývalá Miss World Taťána Kuchařová i běžní Češi v krajanských komunitách.
„Oslovili jsme naše krajany, kteří jsou známí ve svých komunitách. Dostali od ambasád a generálních konzulátů základní vodítka a sami – nebo s pomocí ambasády – natočili videa, která jsou velmi autentická,“ uvedla pro Publico mluvčí resortu zahraničí Mariana Wernerová. A doplnila, že před začátkem léta přibydou další videa s ukázkami postupu. „Pokud jde o rozpočet, všechno pokrýváme v rámci našich běžných komunikačních činnost,“ dodala Wernerová.
Otázkou zůstává, jak se může korespondenční volba projevit ve volbách. Politologové se shodují, že více hlasů půjde ke stranám vládní koalice, jak moc jim ale zavedení korespondenční volby může pomoci, v tom už se rozcházejí.
📢 Co kdo říká:
Politolog Lukáš Jelínek: „Většina zahraničních hlasů přijde ke koaličním stranám, ale nemyslím si, že by to byla drtivá většina. Celá řada Čechů v zahraničí – zvlášť těch usídlených delší dobu – často smýšlí konzervativně a u nás by klidně mohli volit ANO nebo SPD. Takže si myslím, že není úplně jasné, kdo na zahraničních hlasech vydělá (…) Ty mohou do výsledků zasáhnout obzvlášť v krajích, kde budou síly vyrovnané, tedy ve středních Čechách nebo na jižní Moravě.“
Politolog Milan Školník: „Trend je, že voliči v zahraničí, kde korespondenční volbu zavedli, si na to zvykli až postupem času. Tady v Česku to bude první zkušenost, a podle toho to asi bude i odpovídat. Ale může se ukázat, že se půjde proti trendu a kampaň vlády bude úspěšná (…) obecně současné vládní strany bodují v zahraničí, takže je v zájmu vlády, aby tuto možnost promovala, protože když vyjdeme z předchozích sněmovních voleb, tak tam ty voliče má.“
Předseda ODS a lídr Spolu Petr Fiala: „Koalice Spolu se na krajany, kteří žijí v zahraničí, určitě zaměří. Ostatně prosazení korespondenční volby byla jedna z priorit naší koalice a jsem rád, že se to podařilo. Během celého volebního období jsem se snažil být s Čechy žijícími v zahraničí v kontaktu při svých pracovních cestách, naposledy jsem měl možnost s krajany hovořit v Paříží v březnu. Korespondenční volba pro ně hodně znamená a já věřím, že přispěje minimálně k vyšší volební účasti.“
Místopředseda ANO Karel Havlíček: „Nic nepodceňujeme, i když jsme s korespondenční volbou nesouhlasili, tak dnes nefňukáme a dokážeme všem, že zvítězíme i s touto změnou volebního systému. Aktivně komunikujeme s krajany, ukazujeme naše řešení a návrhy. A vysvětlujeme, že když má tato vládní parta nejmenší důvěru od revoluce, že to není náhoda.“
Předseda STAN Vít Rakušan: „Vzhledem k tomu, že se nám s obrovským úsilím podařilo prosadit korespondenční volbu, samozřejmě chceme letos ještě víc než jindy komunikovat i s Čechy žijícími, pracujícími nebo studujícími v zahraničí. Výsledek odhadovat nechci, naším primárním cílem bude motivovat krajany, aby této možnosti volit využili.“
🔎 Kontext: Schválením korespondenční volby v roce 2024 se Česko připojilo k více než 20 zemím Evropské unie, které už tuto možnost pro své obyvatele mají. Obě sněmovní opoziční hnutí ANO a SPD ale byly proti této změně, což vedlo k obstrukcím.
Přitom třeba Slovensko má tuto možnost už přes 20 let. Při zavedení ji ale využil jen zlomek Slováků. Toho se chce resort zahraničí vyvarovat, a proto spustil informační kampaň.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Poté, co prezident Pavel vyhlásí termín letošních sněmovních voleb, proběhne nejpozději do 7 dnů los. Ten provede Státní volební komise a na základě losování připadne každé ze čtyř oblastí příslušný kraj, do kterého se budou hlasy ze zahraničí započítávat. Oblasti MZV rozdělilo na Západní Evropu, Ostatní Evropu, Ameriku a Ostatní svět.