Francie zakázala kouření na plážích a u škol. Chce „beztabákovou generaci“

Obrázek
Zákaz kouření na plážích ve Francii - ilustrační grafika
Zákaz kouření na plážích ve Francii - ilustrační grafika
Svět

Francie od 1. července rozšířila zákaz kouření o řadu veřejných prostorů, kde by mohly být děti – pláže, parky, autobusové zastávky nebo okolí škol. Za porušení nových pravidel hrozí pokuta 135 eur (cca 3300 korun), zákaz se zatím nevztahuje na terasy kaváren a elektronické cigarety.

🚩 Proč je to důležité: Nová opatření jsou součástí francouzského národního programu kontroly kouření do roku 2032, který usiluje o vytvoření „beztabákové generace“. Ve Francii kouří denně téměř 12 milionů lidí.

➡️ Co se stalo: Ministryně práce a zdravotnictví Catherine Vautrinová vyhlásila celostátní zákaz kouření na místech navštěvovaných dětmi s argumentem, že „tabák musí zmizet z míst, kde jsou děti“. 

Opatření se týká pláží, veřejných parků a zahrad, autobusových zastávek, okolí škol, knihoven, koupališť a sportovišť. Kouření je navíc zakázáno v okruhu 10 metrů od škol, koupališť a knihoven.

Zákaz se prozatím nevztahuje na elektronické cigarety, ale ministryně Vautrinová plánuje omezit jejich obsah nikotinu a počet příchutí. Takové nařízení se ostatně chystá i v Česku.

🔎 Kontext: Francie postupně zpřísňuje protikuřáckou politiku už od roku 1976, kdy začala omezovat kouření ve veřejné dopravě. Zásadní zlom nastal v letech 2007-2008, kdy země zakázala kouření nejprve na pracovištích a později v restauracích a barech. 

Účinnost těchto opatření potvrdila například i studie z roku 2013 – kouření v barech se snížilo z 94-97 % na pouhá 4 %, v restauracích z 60-71 % na 2-3 %. Veřejná podpora zákazů se navíc po jejich zavedení výrazně zvýšila.

👀 Co dál sledovat: Vláda musí ještě upřesnit definici „okolí“ škol a dalších zařízení a představit oficiální označení nekuřáckých zón. 

Ministryně Vautrinová připravuje také opatření proti elektronickým cigaretám, zejména jednorázovým „puffům“ populárním mezi mladými lidmi. V návaznosti na francouzský model zvažuje podobná opatření i Německo, kde politici diskutují o tvrdším zákazu kouření na veřejných místech.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku