Teplota Středozemního moře stoupá k rekordním třicítkám, může to ovlivnit počasí v Česku

Obrázek
Ilustrační grafika
Ilustrační grafika
Svět

Teplota vody ve Středozemním moři láme rekordy. Extrémní jev způsobila zejména vlna veder na pevnině a také dusivá tepelná kopule, před kterou meteorologové varovali už v polovině května.

🚩  Proč je to důležité: Extrémně vysoké teploty moře mohou ovlivnit i počasí v Česku, typickým důsledkem bývají silné deště a následné povodně.

➡️ Co se stalo: Vlna veder sužuje aktuálně celou Evropu, vypadá to ale, že nejvíc je zasaženo Středozemní moře. Pro ilustraci jen jednouchá čísla: Vnitřní bazén v Praze 4 - Podolí má teplotu vody 27 °C, moře u Francouzské a Italské riviéry až 29 °C, jih Itálie, Sardinie a Malta hlásí teplotu moře až 30 °C. Takto vyhřátá voda v moři není obvyklá, obzvlášť na začátku července.

Podle serveru Severe Weather Europe jsou teploty Středozemního moře o 5 až 6 stupňů vyšší oproti normálu. „Zvláště nápadná je abnormálně vysoká teplota mořské hladiny ve Středomoří – byla zde zaznamenána historická mořská vlna veder, která vedla k rekordně teplé mořské vodě,“ uvedl. 

Měření ukazují, že Středozemní moře je nejteplejší od začátku měření v roce 1982. Důvodů může být hned několik. Hlavní příčinou je horké počasí na pevnině, které přispívá k ohřívání mořské hladiny. Nad oblastí navíc setrvává tlaková výše, to znamená slunečno a jen slabý vítr, což jsou ideální podmínky pro to, aby teploty v moři rychle stoupaly. Tomuto jevu se říká tepelná kopule.

Jedná se o fenomén, při němž nad zem doputuje vrstva vysokého tlaku vzduchu, která se najednou zastaví. Teplý vzduch od země stoupá vzhůru a kopule ho odráží zpátky k zemi, a tak stále dokola. Vzduch se tím pádem stále znovu zahřívá až k extrémním hodnotám. Klimatické změny navíc intenzitu tepelných kopulí posilují.

Před tímto extrémním jevem varoval už v polovině května německý meteorolog Jan Schenk ze společnosti Weather.com s tím, že by se nad Evropou měl projevit na přelomu června a července. „Předpovědi ještě nikdy nebyly tak agresivní,“ upozornil tehdy Schenk pro web týdeníku Focus.

🔎 Kontext: Extrémně teplé Středozemní moře může způsobit problémy i v České republice. Nebylo by to poprvé. Naposledy k tomu podle meteorologů došlo v minulém roce. Už loňské léto bylo mimořádně teplé a Středozemní moře nebylo výjimkou.

Na začátku září se pak v oblasti Středomoří vytvořila bouře Boris, která postupovala až do střední Evropy a přinesla výrazné srážky i záplavy, včetně těch v Česku, které si vyžádaly pět obětí. Čím vyšší jsou teploty mořské hladiny, tím častěji dochází k extrémním srážkám, přívalovým dešťům a lokálním povodním.

👀 Co dál sledovat: Vlna veder teď přechází také přes Česko. Český hydrometeorologický ústav během středy vydal výstrahu před vysokými teplotami nad téměř celým územím. Teploty se místy vyšplhaly vysoko nad 30 °C. Na čtvrtek zatím platí výstrahy zejména pro Moravu a Slezsko, v pátek by se nicméně mělo začít ochlazovat. Teploty by měly znovu klesnout pod třicítky.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku