Američané vyrazili do boje proti rovným příležitostem, tlačí k tomu i evropské firmy

Americké ambasády rozesílají dodavatelům nečekané dopisy. Chtějí od nich potvrzení, že nemají žádnou interní politiku, která by řešila rovné příležitosti zaměstnanců. Hlavně v Evropě je to problém, protože právě to musí firmy dělat, aby získaly například získaly výhodnější úvěry.
🚩 Proč je to důležité: Jde o další tlak na firmy. Pro ty je nyní složité splnit všechny povinnosti ohledně rovných příležitostí, nyní na ně padá i požadavek, aby téma naopak ignorovaly.
➡️ Co se stalo: V posledních dnech přicházejí zprávy o nových požadavcích amerických ambasád na své dodavatele. Ty dopadají i na firmy, které pracují pro různé americké státní instituce.
Důvodem je lednové nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zjednodušeně zakázal upřednostňování pohlaví nebo rasy ve firmách. To v důsledku znamená, že firmy, které mají politiku rovných příležitostí, podle amerického výkladu část zaměstnanců zvýhodňují.
Američané zdůrazňují, že dekret platí na všechny dodavatele amerických úřadů bez ohledu na zemí, kde působí.
O problému reportuje například CNN, která sesbírala příklady z Dánska, Belgie a Francie. Obeslané firmy musí buď potvrdit, že žádnou politiku rovnosti nemají, nebo podrobně vysvětlit, proč ji zavedly. V takovém případě ale do vyřešení případu nemohou dostávat zaplaceno.
Prezident Trump považuje podporu zastoupení různých ras, pohlaví, sociálních tříd, osob se zdravotním postižením či veteránů za nezákonnou a nemorální diskriminaci těch ostatních. Stávající americká administrativa v tom dokonce vidí i příčinu leteckého neštěstí ve Washingtonu či šíření lesních požárů v Kalifornii. Podle nich kvůli tomu na klíčových pozicích pracují nekompetentní lidé.
📢 Co kdo říká: „Velvyslanectví USA musí při své činnosti dodržovat belgické zákony. Pokud dojde k vypovězení smluv jen proto, že se společnost zavázala k rozmanitosti a inkluzi, mohlo by to představovat porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích,“ uvedla belgická vláda.
„Věřím, že naše hodnoty zůstanou zachovány,“ řekla CNN Kinga Szabo Christensenová, ředitelka svazu dánského průmyslu „Podporujeme dánské společnosti, aby měly i nadále vysoké ambice, pokud jde o vytváření inkluzivních pracovišť, kde se může dařit každému talentu,“ dodala.
🔎 Kontext: Trump vystupuje proti konceptu označovanému zkratkou DEI - diversity, equity, inclusion, česky rozmanitost, rovnost a začlenění. Američtí konzervativci nyní vnímají snahy o rovnost jako zvýhodňování některých skupin. Tento pohled předpokládá, že pokud má například firma politiku minimálního zastoupení žen ve vedení, jsou tyto ženy ve výsledku zvýhodněny před schopnějšími muži.
V Evropě mají velké firmy povinnost zveřejňovat zprávy o tom, jak přistupují k takzvaným nefinančním tématům. Jde o ESG report, tedy soubor kritérií hodnotících environmentální, sociální a správní dopady činnosti firem. Tato povinnost postupně dopadne i na střední firmy. Právě v sociální oblasti se rovné příležitosti zmiňují.
Report má pomoci obchodním partnerům, bankám a klientům posuzovat, jak se daná firma chová. Důležité je to v celém dodavatelském řetězci. Pokud například firma stojí o výhodnější „zelené“ financování, musí vyžadovat zelenější ESG reporty i od svých dodavatelů.
Opačný problém, než mají evropské firmy kvůli americkým požadavkům, mohou mít naopak americké podniky v Evropě. Pokud se rozhodnou rovnost neřešit, může jim to komplikovat pozici na evropském trhu.