Čínská ekonomika letos roste nečekaně rychle. O to prudší může být pád

Čína vstupuje do obchodní války s USA v dobré kondici. Hrubý domácí produkt země v prvním čtvrtletí vzrostl o 5,4 procenta. Více než experti očekávali. Další vývoj je ale nejistý. Největší odběratel čínského zboží – Spojené státy – zavedly 145procentní cla na velkou část dovozů.
🚩 Proč je to důležité: Vývoj čínské ekonomiky má vliv celý svět – i na zaměstnanost v Česku. Tuzemské firmy často dodávají například německým firmám, pro které je čínský trh důležitý.
➡️ Co se stalo: Nečekaně vysoký růst čínské ekonomiky důvodem k optimismu není. Analytici čekají minimálně výrazné zpomalení kvůli americkým clům. Není to ale pro Čínu jediný problém. Stále pokračuje krize v realitním sektoru.
Detaily zahraničního obchodu ukazují, že čínský export v březnu prudce vzrostl. Nejspíše s tím, jak se obchodníci snažili co nejvíce stihnout ještě před zvýšením cel. O to prudší může být následný pád. Premiér Li Qiang přiznává „hluboké“ vnější změny a slibuje podporu domácí spotřeby.
Za celý letošní rok se podle agentury Reuters stále čeká růst čínské ekonomiky o 4,5 procenta. To je sice méně, než cíl tamní vlády, která očekávala růst o pět procent, ale stále dost v kontextu probíhající obchodní války. Některé banky a analytici ale předpovídají výraznější zpomalení.
🔎 Kontext: Čína chce podpořit domácí spotřebu a investice, aby ekonomiku udržela v růstu. Podle analytiků je to vlastně jediná možnost, jak na celní šok reagovat. Podpora domácí spotřeby často znamená hlavně nafukování státního rozpočtu.
Na čínskou ekonomiku stále dopadají následky pandemie covidu. Tamní radikální opatření a následné přerušení dodavatelských řetězců napříč planetou vedly řadu globálních firem k hledání alternativ k čínským dodavatelům. Více se tak opírají o výrobu v jiných asijských zemích.
Čínský realitní trh se stal svého druhu bublinou. Lidé se zadlužovali, aby si jako investici pořídili byt v oblastech, kde nikdo nechtěl žít. To se při prvních ekonomických potížích začalo hroutit. Lidé, kteří nezvládali splácet hypotéku, zjistili, že byt už nemá takovou hodnotu a jeho prodej na vyřešení problému nestačí. Bankroty největších developerských společností potíže ještě prohloubily. Zasáhnout musel stát. Splasknutí bubliny má stále velký dopad na ochotu Číňanů více utrácet.
Navzdory růstu ekonomiky trápí Čínu vysoká nezaměstnanost mladých i deflace, tedy pokles cen. Země také naráží na demografické důsledky dřívější politiky jednoho dítěte.