Evropa reaguje na Trumpova cla: Přísně na republikány, ale opatrně s alkoholem

Obrázek
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
9.4.2025 - 15:54 Business

Evropa ve středu schválila nový balík odvetných cel na americké zboží. Hledá se cesta, jak USA co nejvíce vytrestat a zároveň se nestřelit do vlastní nohy. Ideálně se tak vyhnout zavádění cel na cokoliv, co se ve velkém vozí z Evropy do USA.

🚩 Proč je to důležité: Evropská odveta má svoje jasné priority. Příkladem jsou vinaři ve Francii. Česko je také exportní země, ale zájmy jiných zemí hrají v současnosti prim.

➡️ Co se stalo: V Evropě se dál řeší, jak přesně reagovat na americká cla. Ve středu schválili šéfové EU reakci na Trumpova cla na ocel a hliník (proti hlasovalo jen Maďarsko), a na příští týden plánuje reakci na další cla na auta a také na ta na všechno další evropské zboží.

EU dříve navrhla Spojeným státům bezcelní obchod. Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi to ale nestačilo. Přišel s požadavkem, že Evropa by musela navíc dovézt obrovské množství americké ropy a plynu, aby jí vůbec vyšel vstříc, případně aby Evropa ustoupila z požadavků na bezpečnost vozů.

Podle serveru Politico se Evropa snaží zaměřit na položky, které více zasáhnou takzvané republikánské státy, tedy ty, kde má Trump větší podporu. Logika je poměrně jednoduchá, nepřízeň voličů v těchto státech by Donald Trump pocítil nejvíce.

Proto i ve středu oznámená cla míří například na sójové boby, motocykly Harley-Davidson a pomerančový džus, v hodnotě přibližně 22 miliard eur. Některá cla vstoupí v platnost příští týden, další budou platit od poloviny května a poslední kolo přijde až v prosinci. Evropa na rozdíl od USA dává importérům čas se připravit.

📢 Co kdo říká: 

Evropská komise: „EU považuje americká cla za neodůvodněná a škodlivá, způsobující hospodářskou újmu oběma stranám i globální ekonomice. EU dala jasně najevo, že dává přednost nalezení výsledků jednání s USA, které by byly vyvážené a oboustranně výhodné.“

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó: „Eskalace není řešením. Taková opatření by způsobila další škody evropské ekonomice a občanům zvýšením cen. Jedinou cestou vpřed jsou jednání, nikoli odvetná opatření.“ 

🔎 Kontext: Jak naznačuje i server Politico, EU se snaží velmi dobře zacílit „odvetná“ opatření, aby nevyprovokovala nežádoucí reakci. Například francouzští vinaři lobbují vší silou, aby Evropa nezavedla cla na americký alkohol. Obávají se americké odvety, která by francouzský alkohol (vína, šampaňské, koňak) těžce zasáhla.

Pro Francii je americké odbytiště stále důležitější. Zvláště v době, kdy klesla poptávka v Číně, skončil export do Ruska a hlavně Francouzi pijí stále méně alkoholu. Mladí Francouzi pijí výrazně méně než generace jejich rodičů a prarodičů. Dokonce podle průzkumu agentury Nielsen mladší mileniálové pijí o poznání méně než ti jen o pár let starší. A generace Z o polovinu méně než mileniálové.

Obzvlášť silný je ve Francii propad zájmu o červená vína. Spotřeba je desetinová i ve srovnání se sedmdesátými lety minulého století.

Francie se proto v posledních dnech opravdu silně snažila, aby Evropa neuvalila žádná cla na americký bourbon, jak se původně plánovalo. Nebyla v tom sama, ochotně jí pomáhala Itálie se svými hlasitými vinaři nebo Irsko se svou whiskey.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Evropa bude další cla na USA řešit příští týden, další dny také ukáží jak cla dopadnou na ceny v amerických obchodech i na dostupnost některých typů zboží. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku