Svět podle Trumpa. Co stojí ve zprávě, na které USA postavily cla

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
8.4.2025 - 16:15 Business

Na první pohled mohou kroky USA vypadat nekonzistentně a nelogicky, mají ale jasný cíl. Jsou součástí plánu, jak zcela resetovat nastavení světa a posílit pozici USA a Západu.

🚩 Proč je to důležité: Pokud se USA pokouší „změnit svět“, je dobré vědět, co přesně mají za lubem. Tvůrci dokumentu věří, že nezpůsobí inflaci a vytvoří „bezpečnou zónu“ pro spojence. Ti ale budou muset zaplatit.

✅ Na čem cla stojí: Donald Trump v podstatě následuje zprávu Manuál na restrukturalizaci globálního obchodního systému z loňského listopadu. Tento čtyřiceti stránkový materiál sepsal Stephen Miran, tehdy seniorní stratég investiční společnosti Hudson Bay Capital, od poloviny března šéf ekonomických poradců Donalda Trumpa.

Tato práce dává nahlédnout do způsobu uvažování a cílů Donalda Trumpa. 

➡️ Důležitý kontext: Hudson Bay Capital patří k investorům Trump Media a lidé kolem něj i ke sponzorům Donalda Trumpa. 

➡️ Současný stav, jak jej popisuje zmíněná práce: USA dle zprávy doplácejí na svou dobrotu a otevřenost. Mají obecně nižší cla než země, se kterými obchodují, hradí neúměrnou část nákladů světové bezpečnosti a nabízí světu funkční tržní systém a měnu pro globální obchod. Spojenci USA tak získávají více než Američané. 

V důsledku to dle zprávy znamená, že další země mají s USA obchodní přebytky a hromadí se jim proto dolary. Ty pak investují z velké části v USA, čímž nakonec posilují dolar a získávají podíl na amerických firmách. V podstatě jde o začarovaný kruh, protože čím silnější je dolar, tím výhodnější je vyrábět mimo USA a tím větší přebytky jiné země mají a mohou je investovat do amerických dluhopisů a akcií.

➡️ Jak zpráva vnímá cla: Nebere je jako protekcionismus, spíše jako nástroj změny globálního obchodního systému.

➡️ Co se má dle zprávy stát: 

  1. Mají se výrazně zvýšit cla a tlak na země, kterým se poskytuje „deštník ochrany“, aby se podílely na těchto nákladech.
  2. Evropa se má o sebe více starat, Američané se tak budou moci zaměřit na Čínu, která je „větší problém než Rusko“. Na celní válce s Čínou chtějí přes cla vydělat, a pomoci tak svému rozpočtu.
  3. Negativní dopady mají být krátkodobé. Pozitivní je vzdálenější vyšší cíl udržitelné prosperity USA.
  4. Výroba se má přesouvat do USA, případně k jeho spojencům.
  5. Klesne závislost USA a jeho spojenců na Číně, omezí se dominantní postavení této země na výrobě.
  6. Zvýší se bezpečnost Západu, protože přestane svými dovozy podporovat v principu nepřátelské režimy. A bude sám schopen vyrábět vše důležité.
  7. Taktika předpokládá, že obchod se po celém světě stane férovější

➡️ Jaké budou dopady: 
Autoři tvrdí, že vysoká cla nutně nezpůsobí inflaci. Argumentují americko-čínskou obchodní válkou z let 2018 až 2019 (Trumpova éra), která k výraznému nárustu cen v USA nevedla. Předpokládá se, že firmy a trhy se přizpůsobí, nové výrobní řetězce budou efektivní a konkurence udrží ceny na uzdě.

➡️ Vznikne bezpečnostní zóna:
Materiál pracuje s termínem bezpečnostní zóna. Jde o exkluzivní klub zemí, které USA vezmou do své náruče, nabídnou jim obranu, přístup k technologiím, nejspíše i nižší cla a budou za to chtít dodržování určitých pravidel (mimo jiné nekupovat americké dluhopisy) a budou se podílet se na nákladech. Naopak, kdo nebude spolupracovat, bude mít vyšší cla a potíže. 

👀 Co si materiálu vzít: Zpráva dává nahlédnout do vidění světa Donalda Trumpa a jeho okolí. Můžeme sledovat zajímavý ekonomický experiment. Ten ale vyžaduje k funkčnosti splnění řady podmínek. Počítá například s tím, že Čína je slabá a nepustí se do celní války, i s tím, že američtí spojenci přistoupí na nové podmínky. 

Donald Trump se nyní pokouší změnit uspořádání světa, a to bez posvěcení Kongresu, natož Senátu. Vše může mít nečekaně komplexní důsledky, které mohou dopadnou jinak, než jak tato práce předpokládá.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku