Svět zažívá černé pondělí, burzy po celém světě prudce padají

Pondělní ráno na všech světových burzách znamenalo okamžitý propad cen akcií. Dramatická situace se nevyhnula ani pražské burze. Češi, kteří mají peníze v akciích, což jsou i ti, kteří si spoří v penzijním fondu, během pár minut přišli o velkou část svých úspor.
🚩 Proč je to důležité: Jde o největší drama na světových trzích od začátku pandemie covidu. Může citelně dopadnout i na českou ekonomiku.
➡️ Co se stalo: Ceny akcií od středečního oznámení nových amerických cel po celém světě padají. I nový týden začal dalším propadem. Během víkendu se čekalo, že americká administrativa vystoupí s uklidňujícím vysvětlením. Jenže americký prezident Donald Trump trh jen ještě víc znejistěl.
Nyní je jasné, že se situace jen tak neuklidní. Německý deník Handelsblatt píše o atomové bombě, kterou Trump hodil na světový obchodní systém. Při otevření burz od Austrálie po Španělsko byl jasný převis nabídky. Lidé se chtěli zbavit akcií, protože čekali, že jejich cena bude padat.
Ceny klesaly i o dvacet procent. Následné hodiny obchodování pak pád trochu umazaly. I tak to pro řadu akcií znamenalo výrazný pokles, v mnoha případech nejvyšší od začátku pandemie. Například ČEZ ztrácel přes pět procent, Erste sedm procent. Nejvíce obecně klesaly banky a firmy, pro které je vývoz do USA podstatný.
Experti říkají, že pokud trhy nikdo neuklidní, bude pokles ještě pokračovat. Obávají se i dlouhé řetězové reakce. Čeká se tak na to, co udělá Donald Trump. Ten příležitost vyslat pozitivní signál zatím nevyužil. Česká ekonomika by kvůli americkým clům měla podle odhadů růst pomaleji, než se dosud očekávalo.
🔎 Kontext: Americký prezident Trump chce zcela proměnit přístup USA ke světovému obchodu. Země by se měla uzavřít a sázet na domácí výrobu.
💵 Hlavní potíže nových amerických cel:
zavádějí se příliš rychle, firmy tak neměly možnost se na ně připravit a například přesunou výrobu do USA
naprosto nelogické nastavení výše cel, které neberou v potaz reálie trhu či vztahy s konkrétními zeměmi
vysílání protichůdných vyjádření - Donald Trump například řekl, že se o výši cel ještě může debatovat, pak ale dodal, že státy musí zaplatit i cla za minulé roky, aby se s nimi vůbec bavil
ignoruje se obchod se službami, které jsou výraznou částí amerického zahraničního obchodu. USA mohou být v obchodu se zbožím v deficitu, vyrovnávají to ale exportem služeb
cla neberou v potaz provázaný globální obchod, ve výsledku tak na iPhone bude v USA výrazně vyšší clo než na Samsung
významnou část americké ekonomiky tvoří firmy jako jsou Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (Google), Meta (Facebook), Nvidia a Tesla. Tyto firmy výrazně těží z globalizace a propojení světa, uzavírání USA jim nemusí prospívat
mnozí experti přirovnávají nová cla ke střelbě do vlastní nohy - a to i ti, kteří nejsou zastánci volného obchodu
otázky vyvolává i Trumpův přístup, že cla jsou zdaněním dovážejících zemí, které mají platit za to, že dekády na USA „parazitovaly“
💵 Co přinesou americká cla Česku:
sníží se průmyslová výroba. Pokud budou USA skutečně na evropské zboží vybírat dvacetiprocentní cla, bude významná část české produkce, která přímo či nepřímo končí na americkém trhu, jen obtížně konkurenceschopná. Na české firmy negativně dopadne i vyšší konkurence v Evropě.
výrobci, kteří ztratí americké trhy, budou hledat odbytiště jinde. To má jak pozitivní vliv – Češi mohou nakupovat levněji, tak i negativní – české firmy ztratí podíl na trhu a následně mohou propouštět
může se zásadně proměnit globální obchod a mezinárodní vazby. To by mohla být příležitost pro české firmy. Zde je ale velká nejistota. Některé země mohou preferovat americké zboží, aby potěšily Trumpa, jiné naopak zboží evropské, aby Trumpa potrápily
celní války a jimi způsobené zpomalení ekonomiky může i přinést výhody – kvůli očekávané nižší poptávce (a také vyšší nabídce) klesají například ceny ropy
👀 Co sledovat v dalších dnech: V úterý mají začít platit zvýšená americká cla. V případě evropského zboží jde o 20 procent, případně 25 procent u aut, oceli a hliníku. Rozhodující bude, zda se tak opravdu stane a zda Trump zase neotočí.