Tesla musela zlevňovat, aby prodávala, ukazují výsledky za čtvrtletí

Americká společnost Tesla bojuje s poklesem poptávky. Tržby z prodeje aut prudce klesají a čistý zisk se propadl. Firma ale podle čtvrtletních výsledků zabránila ještě prudšímu propadu prodejů.
🚩 Proč je to důležité: Nejhodnotnější automobilka světa zažívá složité období. Ekonomické výsledky komplikuje angažmá jejího šéfa Elona Muska v Bílém domě i celní války amerického prezidenta Donalda Trumpa.
➡️ Co se stalo: Tesla podle v úterý zveřejněných hospodářských výsledků prodala v prvním kvartálu o 13 procent aut méně než o rok dříve. Nyní odhalila, že tržby z prodeje aut firmě klesly dokonce o 21 procent. Průměrný vůz je tak zhruba o deset procent levnější než byl před rokem.
Čistý zisk klesl o 71 procent na 409 milionů dolarů. Zachraňovaly jej přitom příjmy, které nesouvisí se samotnou výrobou a prodejem aut. Konkrétně šlo o výrobu a skladování elektřiny a americkou formu zelených kreditů pro výrobce elektromobilů.
Firma sama ve zprávě přiznává, že na slabší tržby měla vliv právě podpora prodeje. Na řadě trhů nabízela k vozům nabíjení zdarma či rovnou slevy z původní ceny. Automobilka tak není tak zisková jako v minulých letech. Za první kvartál byl čistý zisk na akcii 13 centů, před rokem šlo o 45 centů. Loni ve třetím čtvrtletí pak dokonce o 68 centů. Cena jedné akcie, která v úterý uzavírala na 238 dolarech, tak odpovídá zhruba 540 letům stávajícího čistého zisku po dani z dividend.
Mezi důvody stávajícího poklesu zisku firma zmiňuje modernizaci nejprodávanějšího vozu značky – Modelu Y. To má být částečným důvodem poklesu prodejů. Dalším je i nižší průměrná cena prodávaných vozů, ať již kvůli zmíněným slevám, tak kvůli méně příznivému mixu, tedy většímu propadu prodejů těch dražších vozů.
Na pokles zisku mají vliv i rostoucí náklady na umělou inteligenci a další výzkum Tesly, který by měl generovat peníze až ve vzdálenější budoucnosti.
📢 Co kdo říká: „Nejistota na automobilovém trhu se stále zvyšuje, protože rychle se vyvíjející obchodní politika negativně ovlivňuje globální dodavatelský řetězec a strukturu nákladů společnosti Tesla a našich partnerů. Tato dynamika spolu s měnícími se politickými náladami může mít v blízké budoucnosti významný dopad na poptávku po našich výrobcích,“ píše Tesla ve finanční zprávě.
🔎 Kontext: Tesla prakticky rezignovala na jakýkoliv výhled. Zjednodušeně píše, že prostředí je kvůli clům natolik nejisté, že je těžké cokoliv plánovat. Bližší výhled chce dát v dalším čtvrtletí.
Na prodeje Tesly má vliv politické angažmá jejího šéfa Elona Muska. Jeho působení v týmu prezidenta Donalda Trumpa odrazuje část potenciálních zákazníků od koupi vozu této značky. Ty se navíc stávají terčem politického vandalismu.
V Číně platí Tesla za jedinou západní automobilku, která umí s tamními automobilkami držet krok v elektromobilech. Jenže i zde firmě dochází dech.
Finanční zpráva potvrzuje, že v první polovině letošního roku má začít výroba „nových modelů včetně dostupnějších modelů“. Výroba robotaxíků Cybercab by měla začít v roce 2026.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Za pár týdnů se začne ukazovat, zda se s rozběhnutím dodávek modernizovaného Modelu Y bude i celá Tesla vracet k růstu.