Lepší zdravotní péče za méně peněz. Nadstandardy ušetří těm, kteří na to mají

Obrázek
Vlastimil Válek
Vlastimil Válek

Otevřou se pomyslné nůžky mezi chudými a bohatými pacienty? Odpověď na tuto otázku pacienti možná pocítí na vlastní kůži. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) prosazuje možnost připlatit si za lepší zdravotní péči. Podle opozice půjde o komercionalizaci zdravotnictví, výhrady mají i někteří doktoři. 

🚩Proč je to důležité: Kritici se obávají, že lékaři budou nabízet pouze lepší, tedy placenou, péči. Tím podle nich znevýhodní pacienty, kteří si nemohou dovolit platit za nadstandardní ošetření či pomůcky.

➡️Co se stalo: Ve Sněmovně leží pozměňovací návrh poslanců ODS a TOP 09, který má zásadním způsobem proměnit fungování českého zdravotnictví. Zatímco nadstandardní péči si dnes lidé platí výhradně ze své kapsy, nově by mohli doplácet pouze rozdíl v nákladech na dražší variantu. „Zlepší se tím dostupnost výkonů, které nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou,“ vysvětlil ministr Válek. 

Pozměňovací návrh reaguje na skutečnost, že současný systém není dlouhodobě udržitelný. Podle části opozice však dojde ke zvýhodnění movitých pacientů, kteří by si nadstandardní péči zvolili tak či tak. „Snažíte se komercionalizovat zdravotnictví. Pojišťovny budou hradit jen to nejlevnější. Všechno ostatní si budou lidé platit sami. Ale pozor – jen ti, co na to mají,“ vzkázal poslanec Jan Síla (SPD).

Absolutní shoda nepanuje ani mezi lékaři. „Jakékoliv platby za vyšší kvalitu lékařské péče dříve či později povedou ke snížení úrovně základní kvality a postupnému přesunu péče hrazené ze zdravotního pojištění do oblasti péče placené,” uvedl Radan Keil z Fakultní nemocnice Motol pro Forbes.

Ministerstvo počítá i se sankcemi. Pokud lékaři pacientům nenabídnou plně hrazenou variantu, hrozí jim pokuta až sto tisíc korun. Není ale jasné, jak bude možné takové jednání dohlížet, prokázat a případně trestat.

📢Co kdo říká:

Petr Bartoň, ekonomický expert DataRun pro Seznam Zprávy: „Máme tu řadu lidí, kteří drží v ruce peníze a chtějí je do zdravotnictví dát. Stát jim to dnes neumožňuje. Nedává smysl bránit se penězům, které nijak nezhorší stávající systém, naopak ho mohou jen zlepšit.“

Aleš Rod, člen Národní ekonomické rady vlády: „Díky právu volby pro pacienty by se zvýšila transparentnost toku peněz do zdravotních zařízení, které se dnes řeší různými skrytými poplatky, nebo dokonce obálkami.“

🔎Kontext: Od ledna 2012 fungoval v Česku balíček nadstandardní zdravotní péče, který obsahoval osmnáct položek. Mezi nimi drahé očkovací látky či lehké sádry. Tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) se ale nepodařilo dále stanovit, co vše by mělo spadat do nadstandardní zdravotní péče. Poslanci ČSSD tehdy zákon dostali před Ústavní soud, který jej pro nedostatečnou kvalitu zrušil.

👀Co sledovat v dalších dnech: Novela zákona o veřejném pojištění je ve Sněmovně po druhém čtení. Sněmovní zdravotní výbor se na postoji k Válkovu pozměňovacímu návrhu neshodl, bude tak záležet na konečném hlasování poslanců. Jednat se bude nejdříve od 28. března.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku