Mozkožrout z případu slovenského chlapce zabíjel i v Česku. Hygienici kontrolují vody

Slovenskem v červnu otřásl případ jedenáctiletého chlapce, který se na koupališti ve Štúrovu nejspíše nakazil vzácným parazitem naeglerií zhoubnou a zemřel. Hygienici nyní ubezpečují, že výskyt tohoto mozkožravého parazita je u nás velmi vzácný. Česko přitom drží smutný rekord, zažilo největší epidemii tohoto onemocnění na světě.
🚩 Proč je to důležité: Nákaza je sice výjimečná, téměř vždy je ale smrtelná. V Česku zabíjel v 60. letech, kdy po koupání v krytém bazénu v Ústí nad Labem zemřelo 16 lidí.
➡️ Co se stalo: Chlapec se na Slovensku nakazil během plaveckého výcviku a přes veškerou péči lékařů infekci podlehl. Hygienici po podrobných kontrolách potvrdili, že nebezpečné améby rodu Naegleria se objevily na stěrech z filtrace, ve žlabech a také v povrchové vodě jezera v areálu koupaliště.
„Na přesné specifikaci druhu, tedy zdali jde o druh Naegleria fowleri (česky naeglerie zhoubná, slovensky slzovička zhubná, pozn. red.) se stále pracuje,“ uvedla hlavní hygienička Tatiana Červeňová.
Ačkoliv je podle odborníků nákaza velmi raritním onemocněním, takzvaná naeglerióza v minulosti zabíjela také v Česku. Největší epidemie na světě se v letech 1963–1965 odehrála v Ústí nad Labem. V souvislosti se naeglerií tehdy zemřelo 16 lidí ve věku od 8 do 25 let.
„Rezervoár améb (dutina za jednou stěnou bazénu) se podařilo najít až za dalších 11 let,“ upozornili odborníci ze Státního zdravotnického ústavu v Praze a Ústí nad Labem, kteří tragédii nedávno připomněli v časopise Hygiena.
Další dva případy u 11letých chlapců se staly v letech 1968 a 1984 v Podkrušnohoří. Koupali se v teplých říčkách, do kterých byly vypouštěny chladicí vody z tepelných elektráren a chemiček.
Čeští hygienici a epidemiologové ujišťují, že riziko nákazy je v současnosti velmi ojedinělé. „Při standardním mikrobiologickém rozboru se výskyt volně žijících améb běžně nesleduje. Důvodem je, že v České republice se tyto mikroorganismy objevují jen zcela výjimečně, typicky v lokalitách s termálními prameny a trvale vyšší teplotou vody,“ vysvětlila mluvčí pražských hygieniků Petra Batók.
Během léta kontrolují krajské hygienické stanice stav vody každých 14 dní. V případě zvýšeného rizika to může být častěji.
📢 Co kdo říká:
Roman Prymula, epidemiolog, pro Publico: „Výskyt Naeglerie fowleri je zcela raritní a jistě není co do rizika zásadní hrozbou. Pravdou ale je, že v případě nákazy je téměř vždy smrtelná.“
Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva zdravotnictví: „Platnými právními předpisy jsou stanoveny další stavebně-technické požadavky na výstavbu a údržbu bazénů (použité materiály a jejich údržba, kolísání hladiny), které namnožení naeglerií v bazénech eliminují.“
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje: „Nedávná nákaza na Slovensku zřejmě souvisí s termální vodou, ale přesné příčiny v daném bazénu nejsou zatím došetřeny. Bazény s přírodní termální vodou jsou v ČR v lázních Teplice a Velké Losiny, kde však mají provozovatelé tamních zařízení celou řadu preventivních opatření, jak množení různých patogenních mikroorganismů (nejen améb) bránit.“
🔎 Kontext: Při onemocnění naegleriózou dochází k destrukci mozkové tkáně. Mezi časné příznaky patří bolest hlavy, horečka, nevolnost a zvracení. V dalších fázích infekce se může objevit ztuhlost šíje, zmatenost, netečnost, poruchy rovnováhy, halucinace, kóma. Průběh onemocnění je velmi rychlý a většina případů končí fatálně.
Parazit se nešíří z člověka na člověka. K nákaze dochází ve velmi ojedinělých případech, a to nejčastěji při plavání a potápění v teplých měsících, při kterém dojde k vniknutí vody do nosu.
👀 Co dál sledovat: Zda na Slovensku skutečně zabíjela naeglerie zhoubná, se teprve ukáže. Hygienici veřejnost žádají o trpělivost, laboratorní vyšetření je podle nich složitým procesem, které vyžaduje poměrně dlouhý čas.