Stížností dětí na porušování práv přibývá. Pomoci má dětský ombudsman

Počínaje 1. červencem začíná pracovat dětský ombudsman. Do funkce poslanci nikoho zvolit nestihli, dočasně ji tak bude vykonávat zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexander Schorm. Volba pravděpodobně padne až na nové složení Sněmovny.
🚩 Proč je to důležité: Česko doposud patřilo mezi poslední země Evropské unie, kde instituce, která by se systematicky zabývala právy dětí, chyběla. Stát tak dlouho čelil kritice OSN, Rady Evropy i orgánů Evropské unie.
➡️ Co se stalo: Dětský ombudsman bude prověřovat postupy úřadů a dalších institucí, jejichž činnost se dotýká práv dítěte. Zabývat se bude například rozhodnutími ředitelů škol a školských poradenských zařízení. Bude také mapovat a prosazovat práva dětí podle Úmluvy o právech dítěte a mezinárodních smluv.
Děti se na kancelář ombudsmana obracejí už nyní. Oproti loňsku narostly podněty o více než 700. „Zkušenosti ze zahraničí naznačují, že počty podnětů se vznikem nové instituce dětského ombudsmana a s tím související širší osvětou narostou. Tento trend ostatně sledujeme v posledních měsících i v naší kanceláři,“ přiblížil Vít Alexander Schorm.
Novou kancelář povede do doby, než poslanci zvolí historicky prvního dětského ombudsmana. Postup volby je ale náročnější a stávající Sněmovna už to asi nestihne. Zákonodárci musí nejdříve zřídit hodnotící komisi a vymyslet, jakým způsobem ji obsadí. Její součástí by měly být i děti. Komise pak kandidáty vyslechne a dá poslancům doporučení.
Kandidátů může být až šest. Dva navrhuje Senát a dva prezident, což je stejný postup jako u ombudsmana a jeho zástupce. Novinkou ale je, že dva uchazeče navrhne také Česká konference rektorů.
Ještě koncem dubna veřejný ochránce práv Stanislav Křeček kritizoval vládu, že stále neschválila pro novou kancelář rozpočet. Podle resortu financí se rozpočet podařilo vyřešit, kancelář ombudsmana ale upozornila, že nad ním stále visí řada otazníků.
📢 Co kdo říká:
Vít Alexander Schorm, zástupce ombudsmana: „Aby česká společnost mohla práva dětí co nejlépe naplňovat, musí o nich mít dostatek informací. Proto dostal dětský ombudsman do vínku i povinnost vzdělávat a šířit osvětu. Jednou z dalších novinek – v českém prostředí zatím neprozkoumanou – je možnost vstupovat do vybraných soudních řízení a hájit v něm zájmy konkrétního dítěte.“
Stefan Fous z tiskového oddělení ministerstva financí, pro Publico: „Financování nově vzniklé kanceláře dětského ochránce práv bylo dořešeno, a to jak pro období do konce roku 2025, tak i pro roky 2026 až 2028. Rozpočet byl nastaven v akceptovatelné podobě, jak pro kancelář veřejného ochránce práv, tak i dle možností státního rozpočtu.“
Pavel Pořízek z kanceláře ombudsmana, pro Publico: „Konečné slovo bude mít Sněmovna, která bude schvalovat celkový rozpočet ČR na rok 2026. A k tomu dojde až po volbách ke konci roku. Letos můžeme na nové agendy nabrat 10 nových zaměstnanců. Momentálně tak nabíráme právníky, kteří budou vyřizovat dětskou agendu.“
🔎 Kontext: Kancelář dětského ombudsmana spadá pod úřad veřejného ochránce práv. Spolu s novým postem vznikne i národní lidskoprávní instituce (NHRI).
👀 Co dál sledovat: Už nyní se spekuluje o případných kandidátech. Jedním z požadavků na kandidáta je minimálně pět let praxe v oblasti ochrany práv dětí v předchozích 10 letech. Mezi jmény se objevuje například náměstek ministra školství Jiří Nantl (ODS), soudce Martin Beneš, který se řadu let věnuje opatrovnickému právu, či předsedkyně výboru pro práva dítěte Úřadu vlády Eva Petrová.