Dětský ombudsman zůstává jen na papíře. Chybí rozpočet i samotný ochránce práv

Dětský ombudsman má začít pracovat od července. Dosud ale není jasné, kdo jím bude. Nemá také schválený rozpočet ani počet zaměstnanců kanceláře. Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček kritizuje vládu, že to s právy dětí nemyslí vážně. Novou pozici tak bude muset dočasně vykonávat Křečkův zástupce Vít Alexander Schorm.
🚩 Proč je to důležité: Dosud se právy dětí v Česku nikdo systematicky nezabývá. Debata o dětském ochránci práv se přitom vede už 17 let. Za jeho absenci Česko dlouhodobě kritizují OSN, Rada Evropy i orgány Evropské unie.
➡️ Co se stalo: Dětský ombudsman má fungovat od začátku července, je ale možné, že ani do konce volebního období stávající Sněmovny nebude nikdo zvolen. Podle ombudsmana Stanislava Křečka navíc není jasné, kolik lidí bude k dispozici a s jakými prostředky může počítat.
„Pramení u nás velká obava, že funkce bude pouze na papíře. Doufáme, že se nakonec ukáže, že státu záleží na dětech a bere ochranu jejich práv vážně,“ upozorňuje Křeček.
K jeho apelu se přidává Asociace Dítě a rodina, která spolu s více než 120 organizacemi poslala vedení Sněmovny otevřený dopis. V něm vyzývá zákonodárce, aby volbu dětského ombudsmana neodkládali.
Schůzka ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) s ombudsmanem Křečkem by měla proběhnout pravděpodobně v polovině května. Jaká varianta rozpočtu se nakonec domluví, ale podle Stefana Fouse z tiskového oddělení ministerstva financí zatím nelze předjímat. Navrženy jsou čtyři možnosti a poměrně výrazně se liší.
Varianta s nejvyšším rozpočtem počítá v prvním roce existence dětského ombudsmana s výdaji 75 milionů korun. V dalších letech by každoročně stál necelých 38 milionů korun. Vzniknout má 33 míst pro právníky a další odborníky. V tu také kancelář veřejného ochránce práv doufá.
Naopak nejúspornější varianta - před kterou Křeček a jeho tým varují - navrhuje výdaje na první rok ve výši osmi milionů korun. V následujících letech pak přes šest milionů ročně. Peníze by stačily pouze na dětského ombudsmana a jednoho pracovníka.
Minulý týden se kancelář, která sídlí v Brně, dozvěděla, že má svůj návrh rozpočtu na rok 2026 a následující roky předložit rozpočtovému výboru nejpozději do příštího pátku. Tedy ještě před samotným jednáním s ministrem financí.
„Není to úplně šťastná souhra okolností. V době, kdy budeme do rozpočtového výboru posílat návrh rozpočtu kanceláře, nebudeme ještě znát stanovisko ministra financí. A potřebovali bychom vědět, s kolika lidmi můžeme počítat nejen na rok 2026, ale už od 1. července letošního roku. To je ještě naléhavější. A už teď je jasné, že to nebudeme vědět dříve než v půlce června. Prakticky pár dnů předtím, než začne dětský ombudsman fungovat. To je od ministerstva financí nezodpovědné,“ apeluje ombudsmanův kancléř Pavel Pořízek.
📢 Co kdo říká:
Stanislav Křeček, veřejný ochránce práv: „Dětské podněty pod stůl nespadnou. Budeme je vyřizovat co nejrychleji, jako to děláme, protože děti se na nás obracejí ve větší míře už nyní. Jak to zvládneme, s jistotou říct nemůžeme. Je pravděpodobné, že v případě vysokého počtu stížností se rychlost jejich vyřizování zpomalí. V důsledku se obáváme, že se to může projevit i v ostatních oblastech činnosti ombudsmana. Není v silách sebešikovnějšího představitele, aby zvládnul takto rozsáhlou agendu sám. Potřebuje k tomu tým právníků a dalších odborníků.“
Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně pro lidská práva: „Ministr financí se v průběhu května má sejít s veřejným ochráncem práv a otázku financí projednat. Věřím, že v září by mohla mimořádně zasednout Sněmovna a do pozice někoho nominovat.“
🔎 Kontext: Kancelář dětského ombudsmana bude spadat pod Úřad veřejného ochránce práv. Už dnes instituce vyřizuje řadu podnětů od dětí. Spolu s novým postem vznikne i Národní lidskoprávní instituce. Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie, kde dosud není.
Každý stát ale věc řeší trochu jinak. V Evropě je časté, že pro každou z agend existuje samostatná instituce. Například na Slovensku vykonává práci dětského ombudsmana „komisař pro děti“ a jeho úřad má 21 zaměstnanců.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Ministr financí a veřejný ochránce práv se mají sejít v polovině května. Na schůzce by měli dojednat financování dětského ombudsmana.
Jak probíhá volba dětského ombudsmana:
Po dvou kandidátech na dětského ochránce práv navrhuje prezident, Senát a Česká konference rektorů. Kandidátů tedy bude až šest (je také možné, aby jednoho člověka navrhlo více institucí). Volba dětského ombudsmana musí splňovat pravidla tzv. Pařížských principů. Sněmovna musí zřídit komisi z občanské veřejnosti, zástupců národnostních menšin, vysokých škol, neziskových organizací a zástupců dětí k posouzení navržených kandidátů. Tento proces bude završen veřejným slyšením v Poslanecké sněmovně. Poslanci pak budou hlasovat pro jednotlivé kandidáty.