Stoupá počet nakažených HIV. Stát podceňuje prevenci, shodují se odborníci

Do letošního roku měly evropské státy výrazně omezit šíření HIV. Česká republika ale podle nejnovějších dat jde opačným směrem. Nakažených značně přibývá, virus se navíc šíří mimo obvyklé komunity.
🚩 Proč je to důležité: Zatímco ještě v 90. letech byl virus HIV velkým strašákem, dnes už se o něm téměř nemluví. A právě to je podle odborníků problém, v tichosti totiž nabývá na síle.
➡️ Co se stalo: Česká republika se spolu s dalšími státy Evropy zavázala omezit do roku 2025 šíření HIV o 75 % oproti roku 2010. Tehdy bylo v Česku 180 nových záchytů. Příslib se ovšem nedaří plnit. Minulý rok testy v tuzemsku odhalily 269 nakažených. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Navíc výrazně přibývá lidi, kteří se nakazí při heterosexuálním pohlavním styku. Padá tak dosavadní představa, že se virus šíří v komunitě mužů, kteří mají sex s muži.
Podle šéfky SZÚ Barbory Mackové stojí za vyšším počtem nakažených nedostatečná prevence, respektive málo financí. V České republice navíc žije asi 13 procent lidí s HIV, kteří o nákaze ani neví.
„Víme, co máme dělat, jsou nastavené procesy a pravidla. Máme připravené aktivity, ale jsme limitováni kapacitami. To samozřejmě souvisí s tím, kolik je stát ochoten do prevence investovat,“ apelovala Macková.
V minulém roce dal stát na prevenci proti viru HIV 10 milionů korun. „Tento rok došlo k navýšení o dramatických 50 procent,” řekl pro Publico mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný.
Z této částky je z velké části hrazeno také testování potenciálně infikovaných. „Je však potřeba udělat mnohem více, zejména v oblastech osvěty, vzdělávání a inovativních forem prevence šíření HIV,“ konstatoval místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Petr Fifka (ODS).
📢 Co kdo říká: Podle odborníků peníze stále nestačí. „Výše dotačního programu se sice pro letošní rok navýšila, ale v podstatě po zhruba 10 letech došlo k dokrytí vlivu inflace,“ řekl pro Publico ředitel České společnosti AIDS pomoc Stanislav Pekárek.
Zároveň upozornil, že jedním z efektivních řešení by mohla být pre-expoziční profylaxe, tedy lék, který se užívá jako prevence proti HIV. „Dokáže zastavit šíření viru a pokud je správně užíván, zabrání nákaze HIV až na 99 %. Ve většině vyspělých evropských zemích je hrazený pojišťovnou. V České republice tomu tak zatím není,“ dodal.
Tento lék podporuje u rizikových skupin také Státní zdravotnický ústav. Dosud však nedošlo k nastavení podmínek úhrady léčby. „Léčiva k terapii HIV sice hrazená jsou, ale ne formou preexpoziční profylaxe,“ řekla pro Publico mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.
🔎 Kontext: Každý rok začíná sexuálně žít asi 100 tisíc dětí. Česká společnost AIDS pomoc se je snaží aktivně informovat na školách. Kvůli nedostatku peněz ale mohou pracovat se zhruba pěti tisíci dětí.