Spolu, ANO i ostatní své programy tají. Politolog: Chtějí se vyhnout pitvání slibů

Jak chtějí hnutí ANO a koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) posunout Česko, pokud budou v příští vládě? To je dosud nezodpovězená otázka. Nejsilnější hráči – podobně jako další – totiž své volební programy stále drží pod pokličkou. Podle politologa Lukáše Jelínka mají strany pocit, že pro ně budou snazší „nejrůznější výkřiky na sociálních sítích nebo ve Sněmovně“.
🚩 Proč je to důležité: Do voleb zbývají tři měsíce. Programy neříkají jen to, co strany lidem nabízejí. Mají také přinést odpověď na nepříjemnou otázku pro každého politika: kde na splnění slibů vzít peníze.
➡️ Co se stalo: Šéf ANO Andrej Babiš už oznámil, že hnutí představí volební program až 4. září. Tedy měsíc před volbami. Nejsilnější opoziční uskupení a současně lídr průzkumů si jako priority vytyčil zrušení důchodových změn, zejména posunutí věku odchodu do penze.
Chce také zvláštní příspěvky pro seniory ve vyšším věku, slibuje návrat slevy na jízdné, zvýšení platů učitelům nebo podporu výstavby bydlení. Peníze na to chce hnutí získat lepším výběrem daní, tady mluví hlavně o návratu EET, či úsporami na provozu státu. ANO podle svých představitelů čeká se zveřejněním programu proto, aby od něj ostatní strany neopisovaly.
Také koalice Spolu své případné voliče napíná. „Podrobný program zveřejníme včas, v následujících týdnech,“ uvedl pro Publico mluvčí ODS Jakub Skyva. Koalice vsadila hlavně na bezpečnostní témata spojená s válkou na Ukrajině. Tvrdí, že se ve volbách rozhodne o tom, jestli Česko bude dál patřit na Západ, nebo zda se přikloní na Východ, pokud bude vládnout hnutí ANO.
„Zaměříme se i na kvalitní vzdělávání, zdravotnictví, dostupné bydlení pro mladé rodiny a budeme pokračovat v úsilí o udržení stabilních veřejných financí,“ dodal Skyva.
Podle politologa Lukáše Jelínka politické partaje programovou práci ve srovnání s minulostí odbývají a soustřeďují se na emoce. Dodává, že nejsou oba tábory – vládní i opoziční – ochotné uvažovat o změnách na příjmové stránce rozpočtu, typicky hlavně v daních.
„Bez tohoto ale nelze sestavit žádný racionální a poctivý politický program. Takže proto politici raději programy schovávají až na poslední chvíli. Potom do nich napíšou bůhvíco a budou spoléhat na to, že už se to nestihne pořádně rozpitvat,“ dodal politolog.
📢 Co kdo říká:
Lukáš Jelínek, politolog: „Strany se dost ostýchají udělat skutečně poctivé politické programy, protože ty nemohou být jen o tom, co voličům dají, ale také, kde na to vezmou.“
🔎 Kontext: Ani hnutí SPD nemá na svých stránkách ucelený program, ale pouze několik oblastí od bydlení přes energetiku až po zdravotnictví, u kterých vyjmenovává problémy. Řešení pak hnutí nastiňuje, ale většinou bez konkrétních opatření. I mimoparlamentní strany zatím s uceleným programem nepřišly a spoléhají se na hesla. Naopak hnutí STAN jako první program představilo už v květnu, později se přidali také Piráti.
👀 Co dál sledovat: Strany se kromě programu věnují i kandidátkám. Jejich přípravy ve většině případů finišují. Hotovo totiž musí mít do 29. července. Volby se uskuteční 3. a. 4. října.