Dalajlamův nástupce bude. A možná rovnou dva – Čína si totiž chce vybrat vlastního

Obrázek
Dalajláma
Dalajláma
Svět

Současná nejvyšší autorita tibetského buddhismu, devadesátiletý Tändzin Gjamccho, ve středu oznámil, že nebude posledním dalajlamou. Jeho následník však nebude pocházet z území spravovaného Čínskou lidovou republikou – tedy ani z Tibetu. Čína s tímto plánem na převtělení ale zásadně nesouhlasí.

🚩 Proč je to důležité: Dalajlama je nejvyšším náboženským vůdcem milionů věřících po celém světě a politickou a kulturní ikonou. Nyní ale existuje reálná možnost, že budoucí dalajlamové budou dva.

➡️ Co se stalo: Náboženský vůdce, který od roku 1959 žije v exilu mimo Tibet, učinil toto prohlášení několik dní před svými 90. narozeninami. Otázka, zda bude instituce dalajlamy pokračovat i po jeho smrti, byla přitom po desítky let nejistá.

Dalajlama zdůraznil, že rozhodnutí o jeho následníkovi náleží výhradně tibetským duchovním autoritám, čímž opět odmítl zásahy ze strany Číny. 

„Bude to výhradní pravomocí členů Úřadu Jeho Svatosti dalajlamy. Ti provedou hledání a rozpoznání v souladu s tradicí. Nikdo jiný nemá oprávnění do této záležitosti zasahovat,“ dodal. Gjamccho, který je čtrnáctým dalajlamou, již dříve řekl, že nástupce nemusí být Tibeťan, může to být i žena a dokonce ani nemusí jít o dítě.

Peking takový přístup striktně odmítá. „Tibetský buddhismus se zrodil v Číně a je náboženstvím s čínskými rysy,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Buddhistické reinkarnace podle Čínské lidové republiky musí být vybírány losem ze zlaté urny a schválené ústřední vládou. 

Čínská vláda přitom vychází z tradice z roku 1793, kdy byl Tibet součástí čínské říše vedené mandžuskou dynastií Čching. Tehdy se pro rozeznávání a schvalování přerozených vůdců náboženských institucí začal používat los z ceremoniální nádoby, přičemž kandidát byl schválen i vládou sídlící v Pekingu.

Od vyhlášení Čínské lidové republiky v roce 1949 Komunistická strana Číny dohlížela na reinkarnace desítek významných „žijících buddhů“, včetně 16. karmapy nebo 10. pančenlamy. Podle státní agentury Nová Čína bylo do roku 2024 potvrzeno 93 nově reinkarnovaných žijících buddhů po schválení čínskou vládou.

🔎 Kontext: Čína anektovala Tibet v roce 1951 a dodnes si udržuje nad regionem přísnou kontrolu. Schvalování náboženských autorit – které jsou zároveň autoritami etnickými – je klíčovou součástí čínského dohledu.

Roku 1995, po smrti 10. pančenlamy, druhé nejvyšší duchovní autority Tibetu, současný dalajlama rozpoznal šestiletého chlapce jako jeho reinkarnaci. Chlapec i jeho rodina však záhy zmizeli a nebyli znovu spatřeni. Čína následně dosadila vlastního kandidáta. Ten se mimochodem minulý měsíc setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem a vyjádřil loajalitu KS Číny, píší čínská státní média.

Přestože je Komunistická strana Číny formálně ateistická, strana náboženský život v Číně kontroluje skrz stranické výbory a úřady pro náboženství. To se netýká pouze buddhismu, ale též například katolické církve nebo taoismu.

👀 Co dál sledovat: Pokud současný dalajlama neustoupí z nároku převtělit se, kde chce, jeho nástupce bude vybírán jak dalajlamovým úřadem, tak Pekingem. Dá se tedy čekat, že 15. dalajlamové budou dva – jeden se souhlasem Komunistické strany Číny a druhý bez něj.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku