Trump omezuje vojenskou pomoc Ukrajině: Pentagon se bojí o vlastní zásoby zbraní

Obrázek
Pentagon, Washington D.C.
Pentagon, Washington D.C.
Svět

Pentagon pozastavil dodávky klíčových zbraní na Ukrajinu včetně raket Patriot. Důvodem jsou obavy, že americké zásoby poklesly příliš nízko, píše server Politico. 

🚩 Proč je to důležité: Rozhodnutí náměstka ministra obrany Elbridge Colbyho vstupuje v platnost v době největších ruských vzdušných útoků na civilní cíle. Podle Kremlu se s koncem dodávek zbraní z USA „přiblížil konec války“.

➡️ Co se stalo: Spojené státy zastavily dodávky raket pro systémy protivzdušné obrany Patriot, přesných dělostřeleckých granátů, raket Hellfire a dalších střel, které Ukrajina používá ze svých stíhaček F-16 a dronů.

Podle zdrojů serveru Politico původní rozhodnutí padlo již začátkem června, ale v platnost vstupuje právě nyní, kdy Ukrajina čelí největším ruským vzdušným útokům války.

Rozhodnutí předcházela důkladná revize amerických vojenských skladů, která odhalila klesající zásoby dělostřelecké munice, protileteckých střel a přesných zbraní. Pentagon byl údajně od března pod tlakem kvůli nadměrnému používání systémů protivzdušné obrany v Jemenu.

Mluvčí Bílého domu Anna Kellyová obhájila krok slovy: „Rozhodnutí bylo učiněno, aby dostaly přednost americké zájmy po revizi naší národní vojenské podpory a pomoci ostatním zemím po celém světě. Síla ozbrojených sil Spojených států zůstává nezpochybněna – jen se zeptejte Íránu.“

Zastavené dodávky zahrnují desítky raket Patriot, tisíce kusů munice ráže 155 mm, více než 100 raket Hellfire, přes 250 systémů GMLRS a desítky raket Stinger. Některé dodávky již byly v Evropě.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se k rozhodnutí Washingtonu vyjádřil slovy, že „konec konfliktu se blíží tím, jak se snižuje tok zbraní do Kyjeva“.

🔎 Kontext: Rozhodnutí odráží posun v přístupu Trumpovy administrativy k podpoře Ukrajiny ve srovnání s předchozí vládou Joe Bidena, která původně tyto dodávky slíbila. Trump již dříve pozastavil veškerou vojenskou pomoc Ukrajině s tím, že její obnovení závisí na tom, zda ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prokáže „skutečný zájem“ na mírových jednáních s Ruskem. Dodávky byly obnoveny poté, co Ukrajina s USA uzavřela dohodu o nerostném bohatství

Colby je známý svým „realistickým“ přístupem k zahraniční politice a zastává názor, že USA by měly přesunout vojenské zdroje do Asie kvůli zadržování Číny. Ve své předchozí pozici v první Trumpově administrativě pomáhal vytvářet Národní obrannou strategii z roku 2018, která přeorientovala ministerstvo obrany na Čínu jako hlavní hrozbu.

Zásoby americké munice byly výrazně vyčerpány kombinací podpory Ukrajiny a téměř dvouletých vojenských operací na Blízkém východě. Loňské simulace ale ukázaly, že v konfliktu s Čínou by USA mohly vyčerpat své muniční zásoby během pouhých tří až čtyř týdnů.

👀 Co dál sledovat: Ministr obrany Pete Hegseth již oznámil plány na snížení vojenské pomoci pro Ukrajinu v rozpočtu na příští rok, aniž by uvedl podrobnosti o rozsahu škrtů. Pentagon také hodnotí přesměrování klíčových zbraní včetně dělostřeleckých granátů a systémů protivzdušné obrany zpět do USA nebo do Izraele.

Pozornost se zaměří na to, zda Trumpova administrativa dokončí probíhající revizi vojenských zásob a případně uvolní další dodávky. Experti také sledují, jak rychle dokážou evropští spojenci nahradit výpadek americké pomoci, zejména v oblasti protivzdušné obrany, kde jsou USA prakticky nenahraditelné.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku