Benzin zlevňuje, ve vztahu k hodnotě peněz je dokonce nejlacinější v historii

Cena benzinu na českých čerpacích stanicích klesla pod 35 korun za litr. Je tak nejnižší za poslední tři a půl roku. Peníze ale za tu dobu výrazně ztratily hodnotu, reálně je tak nejlevnější v historii. Podobná situace je i u nafty.
🚩 Proč je to důležité: Cena pohonných hmot patří k nejsledovanějším položkám. Je klíčová pro dopravu a ve výsledku pro celou ekonomiku. Patří také k nejvyšším výdajům českých domácností.
➡️ Co se stalo: Průměrná cena benzinu se ve čtvrtek dostala na 34,86 koruny za litr. Je tak o více než padesátník levnější než před týdnem. Podobným tempem klesá i cena nafty, která je nyní na litr zhruba o padesát haléřů levnější než benzin.
Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv dlouhodobě sleduje. Benzin je nejlevnější od října 2021. Avšak pokud se vezme v úvahu inflace, nebyl nikdy levnější. Dokonce i v porovnání s cenou za první vlny pandemie covidu v květnu 2020, kdy stál 25,60 za litr. Ani dále v minulosti nelze najít období, kdy by byl levnější než nyní.
U nafty je situace trochu jiná. V roce 2023 byla levnější nejen v absolutní hodnotě, ale i v poměru k hodnotě peněz. Na rekord tak stávající cena ještě nestačí. Litr se nyní prodává v průměru za 34,34 koruny.
Další vývoj je zatím nejasný. Velkoobchodní ceny nafty i benzinu v posledních dnech mírně rostou. Čerpací stanice ale stále mají prostor ke zlevnění. Klíčový bude vývoj cen ropy, ta v pátek rostla kvůli novým sankcím USA na Írán.
🔎 Kontext: Zlevňování na čerpacích stanicích je reakcí na pokles ceny ropy na světových trzích. Důvodem je očekávání, že globální ekonomika neporoste tak rychle, jak se původně očekávalo. To znamená, že spotřeba bude nižší.
Ukázalo se také, že dění kolem dodávek ruské ropy do Evropy už nemá na ceny téměř žádný vliv. Do Česka ruská ropa neproudí už druhý týden a obnovení dodávek se neočekává. Původně se s „odstřižením“ počítalo až v polovině roku.
K relativně nízké ceně paliv přispívá i to, že Česko nezvyšuje spotřební daň. Například u nafty je stejná od vstupu do Evropské unie v roce 2004. Jedním z důvodů je snaha nezvyšovat náklady tuzemským firmám a dopravcům, druhým pak očekávané zavedení nových emisních povolenek od roku 2027, které paliva zdraží.
💡Zajímavost: Ceny paliv v Česku jsou nyní třetí nejnižší v Evropské unii. Benzin i nafta jsou levnější jen na Maltě a v Bulharsku, vyplývá z aktuálních dat Evropské komise.
👀Co sledovat v dalších dnech: Vývoj ceny ropy se nedá s jistotou předvídat. Posunout ji vzhůru nebo naopak dolů může řada probíhajících událostí: například aktivity USA kolem Jemenu, jednání o míru na Ukrajině nebo obchodní války.