Blackout ve Španělsku zastavil i jaderné elektrárny. Chladily je naftové generátory

Obrázek
Jaderná elektrárna Ascó
Jaderná elektrárna Ascó
Business

Jaderné elektrárny ve Španělsku musely v pondělí kvůli blackoutu nouzově zastavit svůj provoz. Protože samy neměly elektřinu, musely nastartovat dieselové generátory, aby mohlo fungovat chlazení.

🚩 Proč je to důležité: Česko do budoucna sází na jadernou energetiku. Blackout ve Španělsku ukazuje, že obnovení dodávek po výpadku proudu je náročné.

➡️ Co se stalo: Na pozadí výpadku proudu na Pyrenejském poloostrově se udála názorná ukázka toho, co se děje s reaktory, když spadne elektrická síť. Jaderné elektrárny se okamžitě bezpečně zastavily. 

V provozu byly v tu chvíli čtyři reaktory ve třech elektrárnách. Dvě z nich jsou v okolí Barcelony. Problémem ale bylo, že žádná z elektráren nemohla odebírat elektřinu ze sítě. O chlazení se tak staraly generátory elektřiny poháněné naftou. To se týkalo i dalších tří reaktorů odstavených kvůli údržbě.

Tamní úřad pro jadernou bezpečnost informoval, že zastavení všech reaktorů proběhlo v souladu s projektem a nedošlo k žádnému ohrožení pracovníků, veřejnosti nebo životního prostředí. Naběhl ale první stupeň pohotovosti, který znamená monitorování situace. Až v průběhu noci úřad informoval o tom, že se k jednotlivým reaktorům podařilo obnovit dodávky elektřiny ze sítě.

To ale znamenalo jen to, že zařízení lze chladit. Španělské jaderné elektrárny ale zůstaly mimo provoz. Pokud byl reaktor odstavený úplně, může obnovení výroby trvat i několik dní. Podle mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže zabere minimálně desítky hodin.

Teoretickou možností je i omezení výkonu reaktoru na takzvaný ostrovní režim, tedy aby elektřinou zásoboval sám sebe. Pak by mohlo být obnovení výroby jednodušší a výrazně rychlejší. Španělské úřady ale informovaly u všech reaktorů o spuštění generátorů, tedy o úplném zastavení. 

Termínu obnovení dodávek zatím neoznámily. V úterý v poledne, tedy 24 hodin po výpadku, nedodával elektřinu ani jeden z reaktorů.

🔎 Kontext: Důvod výpadku proudu ve Španělsku a Portugalsku není zatím s jistotou známý. Úřady již vyloučily kybernetický útok. Za nejpravděpodobnější se považuje vliv počasí (psali jsme zde), byť experti upozorňují, že bude třeba vše nejprve pečlivě posoudit, než to bude možné definitivně potvrdit. Jisté je, že pravděpodobnost daného jevu je velmi nízká.

Ví se, že během pěti sekund „zmizelo“ ze španělské sítě 15 gigawattů výkonu. Pro srovnání, v tu chvíli se spotřeba země pohybovala kolem 25 gigawattů. Výkyv vedl k okamžitému odpojení Španělska od Francie. Následný pád sítě včetně Portugalska byl v podstatě nevyhnutelný.

Z pohledu výroby a spotřeby se ve Španělsku v pondělí nedělo nic mimořádného. Škody na výpadku sítě odhadují experti podle deníku El País na 4,5 miliardy eur (112 miliard korun). Odhady se ale liší.

Česká energetická síť by měla být podle expertů odolnější. Důvodem je jak její větší robustnost, tak silnější propojení se sousedními zeměmi.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku