Celní sága pokračuje. Trump dal výjimku elektronice, zachránil tak Apple

Amerika opět kouzlí se cly. V pátek večer oznámila, že od nich osvobozuje elektroniku, včetně té z Číny. O víkendu ale vysvětlila, že jde o dočasný krok a cla zase obnoví. Na čínskou elektroniku navíc stále platí 20procentní „fentanylové“ clo. Pro Apple jde i tak o dobrou zprávu. Byť znamená nejspíše jen krátkou úlevu.
🚩 Proč je to důležité: Nikdo neví, jak cla Američané změní v dalších dnech. Cílem je přimět firmy vyrábět v USA. To je však složitější, než si Trump představuje.
➡️ Co se stalo: Celní sága, jak americká média začala bouřlivé dění označovat, pokračuje. Americký prezident Donald Trump stihl minulý týden zvýšit cla Číně na 145 procent, nečekaně pozastavit odvetná cla na zbytek světa a ještě v pátek večer oznámit výjimku na mobilní telefony a další elektroniku.
Tento krok potěší nejen Američany, kterým díky tomu elektronika skokově nezdraží, ale i tři největší americké firmy. Podle tržní kapitalizace jsou to Apple, Microsoft a Nvidia. Všechny tři na americký trh dovážejí svou elektroniku, kterou vyrábějí jinde, především v Asii.
V nejhorší situaci by byl Apple. V Číně podle Morgan Stanley vyrábí 87 procent všech telefonů iPhone, 80 procent tabletů iPad a zhruba 60 procent počítačů Mac. Cla ve výši 145 procent by způsobila výrazné zdražení.
Američané přitom produkty Applu hojně využívají, 57 procent všech mobilů má tuto značku. Na zprávy o možném zdražení iPhonů až na dvojnásobek jsou proto citliví. Dokonce i média při analýze dopadů cel věnovala této věci největší pozornost.
Pro Apple byla situace kritická i kvůli tomu, že připravuje zahájení výroby nového iPhonu 17 právě v Číně. Jenže úleva je pravděpodobně jen dočasná. Donald Trump uvedl, že chystá v dohledné době uvalit na elektroniku nová cla.
🔎 Kontext:
Výrobní dilemata iPhonu:
Firma může vyrábět zhruba 30 milionů iPhonů v Indii, to ale na pokrytí americké poptávky nestačí. Většina bude muset být tak jako tak z Číny.
Apple by mohl zkusit do Indie přesunout výrobu iPhonu 17. Byla by to ale riziková operace nejen kvůli nedostatku času, ale i kvůli případné reakci Číny, která je pro Apple významným odbytištěm.
Trump tlačí Apple k přesunu výroby do USA. Podle firmy ale chybějí kapacity, kvalifikovaní lidé i dodavatelé. Navíc finální montáž vytváří jen malou přidanou hodnotu. Vybudování nových závodů by trvalo několik let a stálo by miliardy dolarů.
Hodinky Watch a sluchátka AirPods vyrábí Apple hlavně ve Vietnamu, což je další země, na kterou míří vysoká odvetná cla, byť dočasně pozastavená. Další továrny jsou například v Malajsii a Thajsku.
Experti se přeli, jak si Apple s americkými cly poradí. Část měla za to, že je firma přenese i na zákazníky ve zbytku světa a své výrobky zdraží všem. Je ale otázka, jak by si pak iPhony například v Evropě stály proti telefonům konkurence.
Nekončící celní sága:
Čína dává jasně najevo, že se nechce nechat vydírat. Minulý týden pozastavila vývoz některých surovin, které jsou klíčové například pro automobilový či letecký průmysl a bez kterých se USA jen těžko obejdou. V principu tak komplikují možný přesun výroby některých typů zboží do USA.
Elektronika se nyní dováží do USA bez cel, výjimkou je pouze čínská produkce. Z ní se vybírá 20procentní clo, které na ni Trump uvalil kvůli fentanylu. Podle amerických úřadů čínské chemičky produkují suroviny na výrobu této drogy, která se v USA ve velkém šíří.
Do budoucna by ale na elektroniku a polovodiče mělo platit speciální clo, stejně jako na automobily či ocel, které by bylo stejné pro celý svět. Plánují se cla na automobilové díly, měď, léky, řezivo i některé nerosty.
Takzvaná reciproční cla jsou do července pozastavena. Jednotlivé země se snaží vyjednat jejich zmírnění. Trump si chce ještě pohovořit s americkými firmami, které podle něj cla nechápou. Problém mají nejen dovozci, ale i exportéři, na které dopadají odvetná opatření.
Americký problém s obchodním deficitem může zmírnit i slábnoucí dolar. Díky tomu budou dovozy méně výhodné a naopak americké zboží může být v zahraničí konkurenceschopnější.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Spojené státy avizují, že budou postupně zavádět další cla na konkrétní typy zboží. Dá se také očekávat, že veletoče ještě nekončí a již oznámená cla se budou ještě měnit.