Poslanci zakázali mařiče energie. „Obří fény“ měly řešit problém s přebytkem elektřiny

Obrázek
Uhelná elektrárna - ilustrační foto
Uhelná elektrárna - ilustrační foto
Business

Do zákona, který měl urychlit výstavbu plynových elektráren, se ve středu podařilo poslancům propašovat zákaz takzvaných mařičů energie. Spotřebovávat elektřinu bez užitku už nebude možné.

🚩 Proč je to důležité: Moderní energetika hledá způsob, jak vždy zajistit rovnost výroby a spotřeby. Fénování vyrobené elektřiny do vzduchu mělo část potíží odstranit.

➡️ Co se stalo: Poslanci ve středu schválili tzv. lex plyn. Do novely energetického zákona dostali i zákaz zařízení, které zahazují vyrobenou energii. Až vzniknou přebytky elektřiny, budou muset provozovatelé sítí najít jiné řešení. To bude ale nejspíš dražší a někdo jej bude muset zaplatit.

Už v lednu informoval server iRozhlas o tom, že několik provozovatelů energetických sítí plánuje nákup mařičů energie. Jde zpravidla o kontejnery s topnou spirálou a ventilátory, které vytvářené teplo odvádějí pryč. Hovořilo se o obřích fénech a okamžitě vyvolaly negativní reakci. V době, kdy řada lidí platí vysoké účty za elektřinu, vypadalo zahazování energie bez užitku jako nesmysl.

Mařiče ale měly řešit nově vznikající problém. Hlavním poskytovatelem potřebné flexibility v síti jsou nyní uhelné elektrárny a ty postupně končí. Právě ty uměly s aktuální nerovnováhou v síti relativně snadno pomoci. A obří fény byly výrazně levnějším řešením než například baterie.

🔎 Kontext: Čím větší je podíl na počasí závislé větrné a sluneční energie, tím větší je potřeba vyrovnávačů sítě – od těch, které si energii umí vzít, po ty, které ji umí rychle dodat.

Spotřeba a výroba musí být totiž vždy v rovnováze. Jen zčásti lze situaci řešit frekvencí. V případě nadbytku výroby je tak nutné se elektřiny zbavovat. Cena pak klesá do záporných hodnot a kdo si elektřinu vezme, peníze dostává.

Trh by měl v teoretické rovině motivovat k tomu spotřebovávat elektřinu v době přebytku. Tedy, aby například firmy maximum své spotřeby zkusily dostat do období nižších cen.

Mařiče energie měly zásadní nevýhodu. Poměrně levně energii zahazují, a snižují tak prostor pro smysluplné investice do zařízení, která energii ukládají.

Díky zákazu mařičů“ se zvyšuje prostor jiná řešení. Například pro úložiště energie, která se naplní v době přebytku a energii do sítě vrátí v době nedostatku. Jde například o přečerpávací elektrárny nebo bateriová úložiště. Ty vydělávají na tom, že elektřinu levně nakoupí (či se jim za odběr dokonce platí) a draze ji prodají v době nejvyšších cen.

 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku