Trump „zachránil Vánoce“. Znovu odložil zavedení vysokých cel a tím i zdražování

Americký prezident Donald Trump opět odložil platnost tvrdých celních opatření, která měla začít platit od této středy. A to jen několik dní poté, co tvrdil, že termín 9. července platí. Novým datem je nyní 1. srpen.
🚩 Proč je to důležité: Nikdo nemůže s jistotou určit, kdy ohlášená cla skutečně začnou platit. Ani termín 1. srpna by ale neměl přinést zdražení hned.
➡️ Co se stalo: Ohledně srpnového termínu panují nejasnosti. V pondělí Trump novinářům řekl, že termín 1. srpna je pevný, ale „nikoliv stoprocentně pevný“. V úterý pak na své sociální síti Truth Social napsal, že datum 1. srpna je finální a „žádná prodloužení nebudou udělena (státům, na které budou uvaleny celní poplatky)“, píše například NBCNews.
Není přitom stále jasné ani to, jak vysoká cla budou pro jednotlivé země platit. Například státy EU by podle dřívějších vyjádření mohly postihnout 25 až 50procentní cla, zejména na automobily, ocel a polovodiče. EU tak má – pokud nenastane další změna – jen tři týdny na uzavření obchodní dohody s USA, aby se vysokým clům vyhnula.
🎄 Jak Trump „zachránil Vánoce“: Odklad na 1. srpna dává obchodníkům víc času na naskladnění zboží pro vánoční sezonu, a tak by zdražování kvůli novým clům mohlo nastat až po Novém roce, poznamenává server Axios.
Cla totiž začnou platit až na zboží zaslané po 1. srpnu. Jeho plavba do USA přitom trvá od několika týdnů až ke dvěma měsícům. Během září tak budou americkým prodejcům stále přicházet výrobky, na které se vyšší cla ještě nevztahují. Zdražení vlivem Trumpových cel by se tak mělo promítnout až do prodejů v roce 2026.
🔎 Kontext: Trump letos 2. dubna ohlásil navýšení celních poplatků na 10 procent na dovoz z celého světa. Na zhruba 60 zemí, které podle Trumpovy vlády „udržují nejvyšší překážky vůči americkým produktům“, uvalil cla ještě mnohem vyšší. Označil to za „den osvobození“.
Pod heslem „90 obchodních dohod za 90 dnů“ ale americký prezident v dubnu posunul začátek platnosti cel o tři měsíce právě na 9. července. Cílem bylo uzavřít do té doby co nejvíce obchodních dohod se zeměmi, kterým vysokými cly hrozil.
Spojeným státům se ale dosud podařilo dosáhnout dohody jen se třemi zeměmi – Velkou Británií, Vietnamem a Čínou. S Čínou ale rozhovory nadále pokračují, v současné dohodě se řešily především čínské odvetné kroky na zvýšení cel ze strany USA.
Podle analýzy americké Rady pro zahraniční vztahy uzavření běžné mezivládní obchodní dohody trvá přibližně 2,5 roku. Stihnout dojednat 90 dohod za 90 dnů tak podle ní nebylo reálné.
👀 Co dál sledovat: Situace ohledně amerických celních opatření zůstává chaotická. Někteří komentátoři očekávají těsně před 1. srpnem další odložení termínu – podobně jako například v případě odkládání termínů pro vynucený prodej americké části čínské sociální sítě TikTok.