Václav Bartuška: Z energetiky je domácí téma, post zmocněnce by mohl být u premiéra

Obrázek
Václav Bartuška v podcastu Ředitelé zeměkoule
Václav Bartuška v podcastu Ředitelé zeměkoule
Business

Post zmocněnce pro energetickou bezpečnost zůstane na ministerstvu zahraničních věcí po ochodu Václava Bartušky neobsazený. Podle Bartušky by však dříve či později mohlo toto místo vzniknout na Úřadu vlády a spadat pod premiéra. Řekl to v podcastu Ředitelé zeměkoule. 

🚩 Proč je to důležité: Podle Bartušky se již podařilo vyřešit otázku závislosti České republiky na ropě či zemním plynu, zásadním tématem se ovšem bude elektřina. Zmocněnec pro energetickou bezpečnost by v budoucnu mohl být důležitý pro koordinaci státní politiky v oblasti energetiky.

➡️ Co se stalo: „Moje pozice zanikne,“ uvedl Václav Bartuška v podcastu Ředitelé zeměkoule komentátora a analytika Jana Macháčka. Na postu zmocněnce pro energetickou bezpečnost končí po téměř dvou dekádách, stane se velvyslancem v Londýně.

„Svým vytrvalým nasazením zásadně přispěl k tomu, že Česko je konečně energeticky zabezpečeno a není závislé na diktátorech,“ vysvětlilo ministerstvo zahraničí, proč již tato pozice není potřeba.

Post zmocněnce při resortu zahraničí zaniká podle Bartušky proto, že se z energetiky stalo převážně domácí téma. „Pozici vytvořil v roce 2006 Alexandr Vondra, tehdejší ministr zahraničních věcí. Naším zásadním problémem byl tehdy dovoz jaderného paliva, ropy a zemního plynu z nejistých zemí. Primárně z Ruska, ale i z dalších zemí. A elektřina byl naprosto bezproblémovým oborem.“

Podle Bartušky ale za posledních 19 let (a především za poslední tři roky od začátku války na Ukrajině) se podařilo tyto závislosti na dovozech vyřešit. „Zásadní téma ale je a bude elektřina, a to už je domácí téma,“ řekl Bartuška s tím, že proto není důvod, aby ministerstvo zahraničí nadále udržovalo pozici, z níž odchází.

„Myslím si, že tato pozice dříve či později vznikne u premiéra,“ dodal budoucí velvyslanec v Londýně.

Václav Bartuška

Do roku 2001 byl generálním komisařem české účasti na Světové výstavě Expo 2000 v německém Hannoveru. Kromě pozice zvláštního zmocněnce ministerstva byl také v letech 2010 až 2014 vládním zmocněncem pro rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. V Británii letos v létě nahrazuje na postu velvyslance Marii Chatardovou, jež tam nastoupila v říjnu 2021.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku