Klíšťata útočí. V Česku je rekordní výskyt případů boreliózy

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Sezóna klíšťat je v plném proudu. Na většině území Česka platí střední až vysoká aktivita tohoto krev sajícího parazita. Lidé by se před nimi měli mít na pozoru, rychle přibývá případů boreliózy i klíšťové encefalitidy. 

🚩 Proč je to důležité: Lymskou boreliózou se podle Státního zdravotního ústavu za prvních šest měsíců letošního roku nakazilo rekordních 1313 lidí. To je téměř o stovku více než v minulém roce. 

➡️ Co se stalo: Kvůli změně klimatu v Česku v posledních letech přibývá klíšťat, objevují se už i ve vyšších polohách. „V loňském roce jsme zaznamenali o 75 % více jedinců než v roce 2021,“ upozornil Zdeněk Vacek z České zemědělské univerzity v Praze.

S tím souvisí i prudký nárůst boreliózy, která se šíří podstatně rychleji než dříve. Neléčená infekce může vést k vážným zdravotním potížím, jako je zánět srdečního svalu či mozkomíšních blan a únavovému syndromu.

Očkování přitom zatím neexistuje. „Jedinou prevencí je zvýšená opatrnost během pobytu v přírodě i po něm. Pokud k přisátí klíštěte dojde, je vhodné pozorovat možné příznaky, léčbu je třeba zahájit co nejdříve,“ uvedla Všeobecná zdravotní pojišťovna. 

Česká republika se zároveň řadí mezi země s nejvyšším rizikem nákazy klíšťovou encefalitidou. Letos se jí nakazilo 167 lidí, zhruba stejně jako loni. U některých pacientů může mít i trvalé následky, jako je obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku. Ve výjimečných případech může dojít také k úmrtí.

V roce 2024 bylo alespoň první dávkou vakcíny proti encefalitidě proočkováno 48 procent české populace. To ale nestačí. „Základní očkovací schéma vyžaduje podání tří dávek, a poté je nutné pravidelné přeočkování po třech až pěti letech,“ apeloval Daniel Růžek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pro odborný časopis Medical Tribune. Celý očkovací proces podle dostupných dat dokončilo loni pouze 37 procent Čechů.

Obrázek
Mapa aktivity klíšťat na území České republiky, červeně jsou znázorněna nejvíce zasažená území
Mapa aktivity klíšťat na území České republiky, červeně jsou znázorněna nejvíce zasažená území

📢 Co kdo říká:
Český hydrometeorologický ústav: „Po návratu z přírody je namístě prohlídka těla. A protože klíšťata můžou na člověka přenést i některé nebezpečné nemoci, je dobré zvážit i možnost očkování.“

Všeobecná zdravotní pojišťovna: „Očkování proti klíšťové encefalitidě je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění osobám starším 50 let, a to do výše ekonomicky nejméně nákladné varianty. Ostatní klienti mohou využít příspěvek.“

🔎 Kontext: Klíšťová encefalitida má často dvoufázový průběh. Základními projevy jsou horečka, bolesti hlavy a neurologické příznaky. Pacientům může připomínat chřipku, tedy bolest kloubů, hlavy a svalů, kterou doprovází teplota, nevolnost a únava. Po odeznění se u některých pacientů objeví druhá fáze nemoci, pro kterou je typická silná bolest hlavy, vysoké horečky, zvracení, mnohdy i nervová obrna. 

Častým projevem boreliózy je jasně ohraničená zarudlá skvrna v místě přisátí klíštěte a příznaky podobné chřipce. Později se může připojit bolest hlavy, zánět spojivek nebo třeba brnění končetin. 

👀 Co dál sledovat: Aktivita klíšťat se bude dál odvíjet od počasí během prázdninových měsíců. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku