Meteorologové varují před extrémními dešti na východě Česka. Hrozí povodně

Ještě během středy extrémní srážky a minimálně po celý čtvrtek riziko povodní na nejvýchodnějším cípu Česka, to je předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na další hodiny a dny. Kvůli nebezpečí se v úterý ráno sešla Ústřední povodňová komise.
🚩 Proč je to důležité: Velké povodně zasáhly region už v loňské roce, teď mu hrozí znovu.
➡️ Co se stalo: Zejména Moravskoslezskému, Olomouckému a Zlínskému kraji hrozí vlna extrémního deště. Meteorologové varují i před možnými povodněmi. V Jeseníkách by mělo dojít pouze ke zvýšení hladin vodních toků, zatímco v Beskydech hrozí vzestup řek až na druhý, výjimečně i třetí povodňový stupeň.
Nejvyšší stupeň povodňové výstrahy vyhlásil ČHMÚ pro tři oblasti: Českotěšínsko, Třinecko a Jablunkovsko. Vysoký stupeň nebezpečí nicméně platí pro velkou část Beskyd a Jeseníků.
Ministerstvo zemědělství již prostřednictvím podniků povodí zahájilo snižování hladin na přehradách, aby byly schopné zachytit maximum vody. Současně probíhají v terénu kontroly říčních koryt s cílem zabezpečit co možná nejplynulejší odtok. Vodní nádrže nejsou jediné kapacity, které mohou vodu zadržet.
📢 Co kdo říká:
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL): „Do čtvrtka 10. července očekáváme v Jeseníkách celkové srážky 50–120 mm, v Beskydech by pak mohlo napršet 80–180 mm,“ varoval ministr v úterý po zasedání Ústřední povodňové komise.
Ředitel ČHMÚ Mark Rieder: „Pozitivní je, že půda v těchto regionech je stále výrazně suchá a její nasycení je velmi nízké. Podle našich zkušeností se prvních 50 až 100 mm srážek vsákne a nebude mít výraznější dopad na hladiny toků.“
Region zasáhly extrémní povodně naposledy minulý rok v září. Podle Riedera nicméně současná situace tak vážná není zejména kvůli nenasycené půdě, ale i předpokládané slabší intenzitě srážek.
🔎 Kontext: Města i hasiči se připravují na případné rozlití řek. Hasiči se už mimo jiné pustili do výstavby protipovodňových zábran v Hustopečích nad Bečvou. „Cílem je ochránit kritické území ohrožené nejen vysokou vodou, ale i možnou kontaminací po nedávné železniční nehodě,“ uvedl Záchranný útvar HZS na síti X.
Řada měst včera svolala své povodňové komise. Společně s hasiči informují obyvatele prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí o rizicích spojených s předpovědí počasí. Zároveň poskytují rady, jak se na příchod vydatných srážek připravit.
Například v Třinci na Frýdecko-Místecku začali rozdávat pytle s pískem. Podle hejtmana Josefa Bělici z hnutí ANO však aktuální situace v kraji zatím není vážná.
👀 Co sledovat dál: O situaci může rozhodnout noc z úterý na středu. Podle předpovědí v regionu mohou pokračovat silné deště.