Blesková akce hygieniků a antibiotika pro stovku lidí. Proč je meningitida nebezpečná

Obrázek
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Česko

Do úterních ranních hodin zasahovali v Roztokách u Prahy hygienici a záchranáři. A to kvůli zahraničnímu studentovi z Mexika, u kterého se potvrdila infekční meningitida typu B. Otestovali desítky lidí, kteří s nakaženým mohli přijít do kontaktu.

🚩 Proč je to důležité: Meningokoková infekce je životu nebezpečná nákaza, která způsobuje zánět mozkových blan a může vést v krajním případě až k smrti. 

🔴 O jakou jde nákazu: Úmrtnost je kolem 5 procent, ale časté jsou následky jako hluchota, mentální postižení či epilepsie. Klíčová je včasná diagnóza a léčba. 

Běžnou formu u dětí a mladistvých způsobuje bakterie Neisseria meningitidis. Inkubační doba je mezi jedním až osmi dny. Mezi projevy patří horečky, nevolnost, silné bolesti hlavy a ztuhlost šíje. K přenosu dochází těsným kontaktem. 

➡️ Co se stalo: Všichni z kontrolovaných jsou podle záchranářů v pořádku. „Kontakty jsou podchyceny, případ je pod kontrolou a širšímu obyvatelstvu nehrozí žádné nebezpečí. Tři bezprostřední kontakty má nyní v péči nemocnice v Motole, stejně jako hospitalizovaného pacienta,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Noční akce proběhla v budově, která slouží jako vysokoškolská kolej a v létě jsou v ní převážně studenti z ciziny na výměnných pobytech. Na místo přijelo několik zdravotnických posádek a záchranáři se pohybovali v ochranných oděvech.

📢 Co kdo říká:
Monika Nováková, mluvčí středočeské záchranné služby: „Vyšetřili jsme 97 lidí, dostali preventivně antibiotika, všichni zůstali na místě, nikdo nebyl v ohrožení života. Kdyby vykazovali jakékoliv příznaky, odhalíme to na místě a celkově k tomu přistoupíme jinak, ale to nebylo třeba.“

Barbora Macková, hlavní hygienička České republiky a ředitelka Státního zdravotního ústavu: „Veřejnost bych chtěla ujistit, že aktuální případ onemocnění meningokokem nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví. Onemocnělá osoba je hospitalizována ve zdravotnickém zařízení a všechna potřebná protiepidemická opatření byla neprodleně přijata.“

🔎 Kontext: Existuje očkování proti dvěma ze tří typů. Meningitidu mohou způsobit i jiné bakterie (například z neléčeného zánětu ucha), viry či paraziti.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku