Nábory pro Madlenku. O dárcovství kostní dřeně je obří zájem, nemocnice nestíhají

Výzva rodiny malé Madlenky, pro kterou se akutně hledá vhodný dárce k transplantaci, spustila masivní vlnu solidarity napříč republikou. Do registrů dárců kostní dřeně se během pár dní zapsaly už stovky lidí a stále jich přibývá.
🚩 Proč je to důležité: Aktuálně potřebuje pomoc dalších 12 dětí a 30 dospělých. Transplantace se používá u pacientů s poruchou krvetvorby, kteří nejčastěji trpí některou z leukémií. Ročně těmito nádory v Česku onemocní kolem 1300 lidí, zhruba polovina nemoci podlehne.
➡️ Co se stalo: Nekončící fronta, do které se řadí stále další uchazeči. Kdo má v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) volnou ruku, zapojuje se do příjmu nových dárců a odebírání krve.
„Omlouváme se za čekání, aktuálně sháníme další sestry na odběry. Děkujeme za trpělivost,“ informuje zaměstnankyně IKEM, jež se snaží koordinovat dlouhý zástup sahající až do foyer nemocnice.
Už pátý den v kuse pokračuje kvůli nebývalému zájmu v nemocnici v Krči registrace dárců kostní dřeně. Po prosbě otce rok a půl staré Madlenky, která se stala virální a dostala se do řady médií, se zvedla ve společnosti odezva, jakou registr dosud nezaznamenal. Zájemců je tolik, že jeho pracovníci ani nestíhají zvedat telefony a odpovídat na e-maily.
I proto řada nemocnic a měst na poptávku reagovala tím, že spustily speciální nábory. V IKEM poběží ještě minimálně do pátku. „Takový zájem jsme ještě nezažili, je to neskutečné a všechny prosíme o trpělivost. To, co jsme nabrali za dva dny jen tady, je třetina počtu toho, co nabereme za rok,“ popsala pro server Novinky vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk Marie Kuříková z IKEM. O víkendu sahaly fronty až ven před nemocnici.
🔎 Kontext: U malé Madlenky jde totiž o čas. Projevilo se u ní vzácné onemocnění, které v Česku postihuje jednotky dětí ročně. Sehnat pro ni vhodného dárce je potřeba během čtyř týdnů. V rodině se bohužel nenašel.
Objevit její „genetické dvojče“ není jednoduché. Kostní dřeň je na genetické úrovni velmi specifická a každý člověk má unikátní kombinaci. A aby byla transplantace úspěšná, kombinace dárce musí být co nejvíce shodná s příjemcovou.
„Každý takový pacient hledá jen jednu konkrétní variantu. Není to podobné jako u darování krve, kde je krevních skupin relativně málo a některé jsou zaměnitelné. Tady se hledá opravdu jedna zcela konkrétní kombinace. Je to jako hledání jehly v kupce sena,“ popsal pro Deník N otec holčičky Lukáš Přibyl. Jeho dcera je nyní hospitalizovaná ve Fakultní nemocnice Motol v Praze.
🩸 Jak probíhá registrace dárce: Možnosti jsou dvě, buďto se odebírá krev, nebo vzorek ze slin. Je také potřeba vyplnit dotazník o zdravotním stavu a splnit několik náležitostí. Dárce musí být ve věku od 18 do 40 let, vážit nad 50 kilogramů, být plně zdravý a trvale neužívat léky, výjimkou je antikoncepce.
Ve vstupním dotazníku pak potenciální dárce odpovídá na dotazy spojené s prodělanými nemocemi, jako je infekční žloutenka, tuberkulóza, pohlavní nemoci, psychická onemocnění a další. Dotazů je patnáct.