Českem se šíří svrab. Nákaza hrozí v hotelu na dovolené i od členů rodiny

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Nepříjemné svědění – to je jeden z hlavních příznaků svrabu, který se čím dál rychleji šíří Českem. Nejhorší situace je nyní v Moravskoslezském a Zlínském kraji, čísla prudce rostou i v Praze. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu.

🚩 Proč je to důležité: Hygienici upozorňují, že pokud nenastane zásadní změna, počet nemocných bude letos rekordní.

➡️ Co se stalo: Během prvních pěti měsíců lékaři odhalili 5042 případů nákazy svrabem, to je o tři sta více než v minulém roce. 

„Ke konci června evidujeme v Praze celkem tři sta případů tohoto onemocnění. Pokud by současný trend pokračoval, lze předpokládat, že počet nemocných v letošním roce opět přesáhne počty z předchozího roku,“ upozornila Martina Marešová, ředitelka protiepidemického oddělení Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Svrab se nejčastěji šíří mezi lidmi, kteří jsou v těsném kontaktu, tedy v ubytovacích, sociálních a zdravotnických zařízeních. Výjimkou není ani to, že se objevuje mezi dětmi. Hygienici zároveň apelují na všechny, kteří se chystají vyrazit na dovolenou.

„Parazita si můžeme přivézt z pobytu v penzionu nebo hotelu v České republice i ze zahraničí. V médiích se aktuálně objevují zprávy o šíření svrabu například v turistických oblastech Středomoří. Nejvyšší riziko přenosu je ale v rodině, takže pokud se v domácnosti parazit objeví, je třeba zavést přísná opatření proti jeho dalšímu šíření,“ dodala Marešová. 

Rizikové jsou také sedačky veřejné hromadné dopravy při kontaktu s holou kůží.

👩‍⚕️ Jak se svrab léčí: Léčba je poměrně komplikovaný proces. „Používají se speciální krémy. Aplikují se večer po osprchování na celé tělo kromě hlavy a nechají se působit minimálně osm hodin. Ráno se člověk umyje a namaže krémem ke zklidnění kůže například s obsahem kortikosteroidů, pokud je kůže ekzematizována,“ uvedla pro Publico místopředsedkyně Sdružení ambulantních dermatologů Lucie Jarešová.

Nezbytné je také vyprat textilie na vysokou teplotu. „Následně je nutné je přežehlit, postříkat insekticidem nebo uzavřít do plastového pytle minimálně na tři dny,“ upozornila Marešová.

Aby nedošlo k nákaze, je nezbytné dodržovat základní hygienická opatření, tedy pravidelné mytí rukou i těla, používání vlastního ručníku, oblečení a ložního prádla. Během pobytu v cizím prostředí je nutná obezřetnost.

📢 Co kdo říká:
Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva zdravotnictví, pro Publico: „Případnou přítomnost zákožky svrabové na lůžkovinách nelze pouhým okem zjistit, protože se jedná o roztoče mikroskopických rozměrů.“

Jan Říčař, přednosta Dermatovenerologické kliniky LF UK a FN Plzeň, pro Publico: „Diagnostika svrabu vychází především z klinických příznaků. To je jednak intenzivní svědění, které je často nejhorší v noci, a pak charakteristická vyrážka s drobnými pupínky. Svědivá vyrážka se obvykle vyskytuje v oblasti zápěstí, mezi prsty nebo v podpaží.“

🔎 Kontext: Původcem svrabu je roztoč zákožka svrabová, která celý životní cyklus tráví na lidském hostiteli. Onemocnění se přenáší přímým těsným kontaktem s nemocným, případně nepřímo prostřednictvím kontaminovaného prádla nebo textilií. 

„Diagnóza se stanovuje z klinického obrazu a pro její potvrzení lze použít mikroskopické vyšetření odebraných šupin z povrchu kůže v místě vyrážky. Kromě mikroskopie lze svrab zachytit také využitím dermatoskopie, která umožňuje vizualizaci roztočů nebo chodbiček přímo na kůži," vysvětlil Říčař.

👀 Co dál sledovat: Klíčová budou data ohledně šíření nemoci z letních měsíců. Tam lze předpokládat prudký nárůst infekce.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku