V Česku letos pršelo nejméně v historii měření. První obce omezují používání vody

Česko čelí akutnímu nedostatku srážek. V prvním pololetí letošního roku spadlo podle předběžných údajů meteorologů pouhých 222 milimetrů, což odpovídá jen 76 procentům průměru let 1991–2020. Tak nízké hodnoty nebyly zaznamenány od počátku měření.
🚩Proč je to důležité: Sucho netrápí jen zemědělce. Na některých místech už omezují nakládání s vodou.
➡️ Co se stalo: Začalo to už v půlce ledna. V prvních týdnech ještě padalo běžné množství sněhu, jenže pak se přísun srážek zarazil a od té doby se situace nelepší. „Průběžně spadlo od začátku roku za každý měsíc méně srážek, než je obvyklé,“ shrnul Český hydrometeorologický ústav.
Každý měsíc letošního roku byl srážkově podprůměrný. Nejhorší byla situace v únoru, kdy spadla jen třetina běžného množství srážek. Nejdeštivějším měsícem byl červen, i ten ale dosáhl pouze tří čtvrtin normálu. Výsledek? Ještě před začátkem vrcholného léta je Česko se deštěm v deficitu. Situace je nejhorší od roku 1961, kdy měření začalo.
Největší nedostatek dešťů trápí Vysočinu, kde napršelo méně než 60 procent obvyklého množství. Naopak relativně nejlépe je na tom Středočeský, Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj – i tyto regiony se nicméně pohybují jen nad 70 procenty normálu. Nejvíce srážek zaznamenaly horské oblasti Krkonoš a Jizerských hor, některé stanice naměřily přes 500 milimetrů.
Sucho je na většině území výrazné až extrémní. Meteorologové varují, že situace se může dále zhoršovat. Srovnatelně suché pololetí zažilo Česko naposledy v letech 2003 a 2015. Naopak rekordně deštivý byl rok 1965 s 459 milimetry srážek.
🔎 Kontext: Podle údajů projektu Intersucho se s nedostatkem vody potýká celé Česko. Ve všech krajích jsou pak rozsáhlá území, kde odborníci sledují sucho extrémní. V některých částech země už platí kvůli nedostatku vody první preventivní opatření.
V uplynulém týdnu vodohospodáři v některých částech Jihomoravského kraje požádali obce, aby kvůli suchu zpřísnily užívání pitné vody. Lidé teď nesmějí vodou z vodovodního řadu zalévat zahrady, umývat auta nebo napouštět bazény. Opatření platí až do poloviny září. Za nedodržení nařízení hrozí pokuta až 50 tisíc korun.
Voda nechybí jen v půdě, ale také v řekách. Podle údajů meteorologů jsou nyní zhruba dvě desítky úseků řek ve stavu extrémního sucha. Problémy má třeba řeka Morava, Sázava nebo Lužnice.
👀 Co dál sledovat: Příští týden by měl být oproti tomu končícímu výrazně chladnější. Podle meteorologů se v pondělí rtuť teploměrů zastaví u 25 stupňů Celsia. V následujících dnech pak teploty klesnou až ke dvacítce.
S ochlazením dorazí také srážky. Pršet by mělo na většině území už v první polovině týdne. Meteorologové doufají, že by deště mohly alespoň částečně zmírnit srážkový deficit.