Žloutenka se šíří stále rychleji. Zemřelo šest lidí, nemocných dál přibývá

Zatímco za celý loňský rok hygienici evidovali 636 nakažených hepatitidou typu A, letos už je to 450 případů. Šest lidí nemoci podlehlo, o čtyři více než loni. A žloutenka stále není na ústupu, naopak. Dochází k prudkému nárůstu případů, a to nejen v Praze, ale i v dalších regionech.
🚩 Proč je to důležité: Takzvaná nemoc špinavých rukou není problém pouze mezi rizikovými komunitami, jako jsou bezdomovci a drogově závislí. Čím dál častěji se objevuje také mezi dětmi.
➡️ Co se stalo: Výzvy ke správné hygieně rukou, dezinfekce vozů městské hromadné dopravy, apel na vyšší proočkovanost – to jsou jen některá opatření, která se objevují v souvislosti s šířením žloutenky typu A. Dosavadní květnové statistiky infikovaných pacientů v Praze ukazují, že nemoc zdaleka není na ústupu.
„V květnu máme zatím 20 nakažených, z toho 14 dětí do 18 let. Přitom za celý duben jsme evidovali 30 nakažených. Znamená to, že šíření viru zrychluje,“ uvedla pro Publico mluvčí pražské hygienické stanice Petra Batók a dodala, že průběh nemoci u dětí je často bez symptomů, a proto se infekce rychle šíří.
Nákaza je častá také u lidí s rizikovým chováním, tedy především mezi závislými na drogách a bezdomovci. „Na území Prahy je téměř 1/3 onemocnění hlášena u lidí bez domova, z nichž většina jsou zároveň uživatelé drog. U nich je velmi složité nastavit dodržování protiepidemických opatření, zejména vyhledávání kontaktů je problematické,“ vysvětlila ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy Martina Marešová.
V Česku očkování proti hepatitidě A nehradí pojišťovny. Hygienici ale dodali očkovací látku do center Naděje a Armády spásy, kde ji pracovníci aktivně nabízejí klientům zdarma.
„V posledních měsících k nám přichází i lidé s příznaky žloutenky. Ne ve všech případech jde o infekční hepatitidu A, ale už jsme několik pozitivních případů zaznamenali,“ potvrdila lékařka Armády spásy Andrea Pekárková.
🔎 Kontext: Základem prevence je důsledná hygiena. Žloutenka se šíří především stolicí infikovaného člověka - ať už přímo, tedy špinavýma rukama, nebo nepřímo vodou a prostřednictvím znečištěných předmětů, jako jsou kliky a držadla.
Inkubační doba je 15 až 50 dní. Nemoc se projevuje zežloutnutím kůže a očního bělma, únavou, bolestmi svalů a břicha, nechutenstvím, průjmy či zvracením.
I když očkování není v Česku povinné ani hrazené, mnoho zdravotních pojišťoven na něj přispívá ve svých programech. Krajské hygienické stanice mohou podle situace ve svém regionu nařídit mimořádné očkování.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Prudké šíření žloutenky se podle hygieniků rozhodně nezastaví ze dne na den. S blížícími se prázdninami, letními tábory a cestováním do zahraničí se dá předpokládat, že ještě zrychlí.