Havlíček pro Publico: Nejblíže jsme si teď s Motoristy

Obrázek
Karel Havlíček
Karel Havlíček
Politika

🎤 ROZHOVOR TÝDNE: Postoj k referendu o vystoupení z NATO i Evropské unie nebo pohled na hospodářskou politiku. To jsou body, které vidí místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček jako překážky pro možnou povolební spolupráci. V rozhovoru pro Publico také řekl, jaké plány má s ministerstvem průmyslu a obchodu.

🚩 Proč je to důležité: Nejsilnější opoziční hnutí zatím míří za volebním triumfem. Mohlo by tak po říjnovém klání o poslanecká křesla skládat vládu. Zatím to ale nevypadá, že by mělo ANO jednobarevnou vládu. 

➡️ Co zaznělo: (kliknutím na odkaz se dostanete přímo k odpovědi)

O spolupráci se SOCDEM: podle Havlíčka nyní není na stole, že by se výrazné tváře Sociální demokracie ucházely o poslanecký mandát na kandidátkách hnutí ANO.

O muniční iniciativě: místopředseda ANO popsal schůzku s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a vyjádřil se k pochybnostem, které má k muniční iniciativě. 

O superministerstvu hospodářství: Havlíček míní, že je potřeba, aby byl ve vládě jeden člověk, který by koordinoval hospodářskou politiku.

Předvolební průzkumy ukazují trend poklesu preferencí ANO. Změníte nějak svoji strategii?

Ne, protože tam žádný větší pokles není. Poslední tři průzkumy odpovídají tomu, že se pohybujeme mezi 30–35 procenty. Je třeba vidět, že se to trochu přehazuje u opozičních stran. Vládní skupina i s Piráty – protože oni (vládní koalice – pozn. red.) to dají dohromady s Piráty – se pohybuje pořád kolem 80 mandátů, což je pro mě nejdůležitější. Může se stát, že si opoziční strany mezi sebou budou přelévat některé hlasy. Ale my jedeme stále stejně. Teď to bude hodně kampaň vysvětlovací, budeme ukazovat naše řešení a do toho stále upozorňovat na hospodářskou neschopnost současné vlády a to, jakým způsobem zneužívá bezpečnostní situaci v Evropě.

Zatímco vy jste plus minus na svém, rostou preference SPD. Je to Tomio Okamura, kdo vám bere hlasy?

U něj to vidím jako součet toho, co mělo SPD a tří partnerů (Svobodných, Trikolory a PRO – pozn. red.). Samozřejmě někdo může být spokojenější s vyhrocenější rétorikou SPD, ale my jsme tvrdým kritikem současné vlády. Ale současně se musíme dívat na to, že s největší pravděpodobností budeme sestavovat příští vládu. Čili nemůžeme být jen negativističtí, musíme i ukazovat řešení a to, jak budeme úřady řídit. A musíme být v nějakém spojení s vnějším světem.

Pakliže hnutí ANO bude mít nějakých 80–90 mandátů, kde bude chtít najít ty zbylé, aby mělo většinu 101 hlasů ve Sněmovně?

Stále platí, že jsme připraveni začít jednat s tím, kdo se přizpůsobí našemu programu. Lidem nejde tolik o jméno, ale o to, co hlásáme. A budou chtít, abychom to splnili, což se logicky promítne v tom, jak se bude sestavovat vládní program. Takže pokud někdo půjde kategoricky proti našemu vládnímu programu, anebo tam bude chtít dát prvky, které jsou neslučitelné s tím, co říkáme, tak s ním to nemůžeme dát dohromady.

Vidíte někoho ze současné opozice, s kým už to vlastně teď nemůžete dát dohromady?

V tomhle jsme obezřetní. Samozřejmě některé názory SPD jsou pro nás nepřijatelné, zejména co se týká referenda o vystoupení z NATO a vystoupení z Evropské unie. Stejně tak máme problém s některými netržními návrhy Stačilo!. Pro mě je naprosto zásadní věc, ze které nemůžu cuknout ani o milimetr, že aktérem hospodářského růstu bude privátní sektor, tedy firmy, které musí vydělávat. A stát jim musí připravit prostředí, aby mohly generovat přidanou hodnotu. Stačilo! to tak nemá. To chce do značné míry větší vliv státu na hospodářský růst, a to je pro mě nepřijatelné.

Takže zůstávají Motoristé?

 

Já jsem řekl, co se mi nelíbí. Otázka je, jak se potom budou vyvíjet, a co budou připraveni akceptovat, co se týká třeba hospodářského sektoru, ale i migrace, energetiky, životního prostředí atd. A musím říct, že tady jsme si zatím nejbližší s Motoristy. To je pravda. Konečně jsme s nimi v koalici v rámci Patriotů.

Spekulovalo se, že byste mohli kandidovat se SOCDEM. Budou nebo nebudou na vašich kandidátkách zástupci SOCDEM?

Každý den slyším nějakou informaci, kdo a kde s kým jednal a domlouval kandidátky. Žádné kandidátky se nedomlouvají. Stále platí, co jsem říkal. My si s nimi vyměníme informace o tom, koho mají v různých regionech, případně nám řeknou, s jakým hlavním programem chtějí jít a my třeba taky něco řekneme. Konečně měli jsme s nimi vládu, která byla úspěšná a nemáme mezi sebou žádné větší animozity. Myslím si, že sociální demokracie si postaví nakonec svoji kandidátku, bude to její aktivita jakožto strany. A pak uvidíme, jakou budou mít šanci uspět.

A vy byste byli připraveni některé zajímavé osobnosti ze sociální demokracie vzít na svoji kandidátku?

Myslím si, že to k tomu vůbec nesměřuje a je to nakonec dobře jak pro ANO, tak pro SOCDEM.

Koalice Spolu má heslo „Teď je čas stát na správné straně“. ANO začalo používat slogany „Na straně Česka“ a „Na straně lidí“. Není to ale jen reakce na Spolu?

My jsme vždy byli na straně Česka. Koalice dnes hájí zájmy Ukrajiny, Tchaj-wanu atd., ale vytrácejí se z toho naše vnitřní problémy. Že jsme v hospodářské oblasti v součtu za poslední tři roky takřka na chvostu. Máme opět nejvyšší ceny elektřiny, jak ukázal Eurostat a potvrdil tak, co my tvrdíme. Přes kupní sílu jsme nejhorší, přes absolutní ceny jsme asi pátí nejhorší. Vláda to ví. Podívejte se, jak dopadly její velké projekty: stavební řízení bylo totální fiasko. Jádro je další fiasko. Takže hospodářské věci nezvládají, a tak se snaží to odklonit a vytvořit dojem, že někdo je prozápadní a někdo provýchodní.

Jak to myslíte?

Kdybych to měl vzít doslova, tak v nadsázce provýchodní je tato vláda, která je proukrajinská. Ale nevyčítám jí, že se snaží podpořit Ukrajinu. My jen tvrdíme, že jsme v tomhle pragmatičtí, že jsme se jasně vyjádřili v tom smyslu, že Rusko je agresor, ale samozřejmě jsme prozápadně orientovaní. Jsme zásadně pro NATO nejen ve smyslu našeho členství, ale hlavně proto, aby se prohloubila spolupráce s NATO. A jsme trošku skeptičtí vůči všem těm frakcím a koalicím ochotných, protože si myslíme, že se tím naskakuje na Putina, který má zájem rozštěpit NATO a odseknout od Evropy Spojené státy, což by bylo fatální.

A nebyly to Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa, které donutily Evropu začít se snažit bez nich?

Putinovým záměrem je nepochybně rozbít NATO. Trump nikdy neřekl, že chce rozbít NATO, ale že nechce být dále kasičkou pro celý svět, zejména pro spojence. On říká: ano, buďme v NATO, ale vy musíte udělat něco víc. A převzal iniciativu ve vyjednávání o Ukrajině, což byla fatální chyba Evropy, kterou teď složitě dohání. Ale Trump si nenechá vzít klíčová vyjednávání, včetně toho, že domluvil nerostnou dohodu, která je sice bezpečnostním krokem, ale současně si pohlídal účast amerických firem, které budou budovat infrastrukturu na Ukrajině. Evropa přišla o tuhle šanci. Uznávám, že Trump občas popíchne a ukáže drsnější tvář, ale nesmíme se dostat do situace, že se NATO rozbije.

Není teď českým zájmem být proukrajinský?

Českým zájmem je být proevropští, pročeští a podporovat Ukrajinu ve smyslu, že byla napadena.

A evropským zájmem je udržet Rusko tam, kde je.

Ano, ale to jsme několikrát jasně řekli. My s tím souhlasíme, ale současně se musíme dívat rovněž na zájmy zde v České republice, protože pokud se podcení, tak nastane to, před čím jsem varoval už před dvěma lety. Podpora Ukrajiny může fungovat ve smyslu podpory obyvatel tehdy, pokud se tady nepodcení situace, která je v oblasti energií, v sociální oblasti atd. To vláda podcenila, protože se soustředila na rozpočet a ani ten jí nedopadnul. A finále je takové, že se to dnes obrací – nefér – vůči Ukrajincům, protože ukrajinští uprchlíci až na výjimky nejsou tím největším problémem zde v Česku. Problémem je, že vláda podcenila celou řadu opatření a lidé jsou potom logicky naštvaní a mají pocit, že Ukrajinci jsou příčinou problému, což nejsou.

Vy jste se setkal s ukrajinským prezidentem Zelenským během jeho návštěvy v Praze. Jak schůzka probíhala a co jste si na ni řekli?

 

Byla to schůzka vedení Poslanecké sněmovny, tedy předsedkyně a všech místopředsedů. Zdůraznil jsem to, co tvrdím již rok. Navzdory tomu, že to nebude jednoduché, je třeba jednat o míru. O co dříve válka skončí, o to více to bude v souladu se zájmy Ukrajiny. Zdůraznil jsem, že se nesmí připustit rozdělení NATO že musíme postupovat v souladu s USA a že aktivity menších koalic či jednotlivých zemí nemohou nikdy nahradit společný postup v rámci severoatlantické aliance.

Hnutí ANO kritizuje českou muniční iniciativu. Probírali jste i toto s Volodymyrem Zelenským?

Ne. Kritizujeme netransparentní postupy, způsob zpracování munice, marže a zamlžování skutečných výdajů připadajících na Česko. Naše doporučení je koordinovat to v rámci NATO, přes speciální k tomu určenou organizaci pro nadnárodní akvizice NSPA. Ministerstvo obrany je jeden velký chaos, odchází důležití lidé a my máme podložené interní informace o skutečném stavu věci. Je to velmi vážné.

Můžete být konkrétní, o jaké případy se jedná?

 

Máme poměrně přesné informace, jak a za jaké peníze probíhá úprava munice, stejně jako to, jaké jsou ve skutečnosti výdaje na muniční iniciativu za českou stranu. Není to tak, jak uvádí vláda, dochází k cílenému zkreslovaní těchto výdajů, které se kamuflují přes konkrétní instituce. 

Pokud hnutí ANO bude v příští vládě, budete znovu ministrem průmyslu?

Jestli budeme ve vládě a jestli já budu ve vládě, tak se chci věnovat hospodářství. Neříkám jenom průmyslu, protože někdo zde musí řídit celé hospodářství. 

Zatím vycházím z toho, že existuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ale to neznamená, že nemůže být třeba vicepremiér, který bude mít vliv na provázání průmyslu, dopravy, místního rozvoje, což neznamená, že to bude v jednom celku, ale musí se tady řídit hospodářská politika. Někdo tu musí být styčnou osobou pro byznys, pro energetiku, pro dopravu atd. která bude na té nejvyšší úrovni.

Takže by ten člověk stál ještě nad ministry, nebo by měl vlastní resort?

Musí mít resort, nemůže být ministr pro nic. Varianta je taková, že má na starosti hospodářství a k tomu silný resort, třeba ministerstvo hospodářství, kdybychom to nějak šikovně poskládali s ohledem na dopravu a ostatní resorty, kde se rovněž koná nějaká hospodářská politika. A někdo musí mít nadhled a provazovat to. To dneska neexistuje. Máme ministra průmyslu, ale kdo je hospodářským lídrem státu? Nikdo, hospodářství nikdo nekoordinuje. A mohl bych to dělat třeba i já.

Takže ministr hospodářství by pod sebou hypoteticky měl resort průmyslu a k tomu by si z ostatních resortů vyzobal agendu. 

Částečně hospodářskou agendu a současně by byl koordinátorem v rámci celé vlády pro hospodářskou politiku.

Chápu, že z ministerstva pro místní rozvoj by si vzal třeba dotační politiku…

Hlavně stavební zákon.

Ale dají se třeba v dopravě vyčlenit agendy, které nemusí být pod tím resortem?

Je to třeba kosmický průmysl. Ten tam byl dříve naroubován. Doprava se má věnovat dopravě, to znamená železnice, silnice, voda. Neříkám, že se to nutně musí převést, jen říkám, že nad tím musí být nějaká spolupráce. 

Pakliže byste vyňali z ministerstva pro místní rozvoj stavební zákon a možná i dotační politiku, máte v plánu ho zachovávat? 

Řešíme, jak se k tomu postavit. Ministerstvo pro místní rozvoj je v podstatě se svými produkty takový trošku historicky vánoční stromeček. Nevíme, kam s fondy, bude je dělat MMR. To samé stavební zákon, pohřebnictví, horská služba, digitalizace. Je to hodně roztříštěný resort a bohužel po řádění Ivana Bartoše je v situaci, kdy podle mého názoru není schopen velké projekty dotáhnout do konce. Takže si myslím, že velké věci spojené s hospodářstvím by stálo za to dát pod ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Takže uvažujete o jeho zrušení?

Musíme si korektně říct, k čemu by mělo sloužit MMR dál? Jestli pohřebnictví dát třeba pod ministerstvo vnitra, horskou službu asi taky pod vnitro a celé to ministerstvo zrušit, anebo jestli z něho mít menší resort, který bude zaměřen na oblast turismu, regionů atd.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku