Hlasy krajanů v Americe spadnou do středních Čech. Voliči v cizině si budou lístky tisknout sami

Krajané žijící v zahraničí už vědí, z jakých kandidátek budou během podzimních voleb do Poslanecké sněmovny vybírat. Státní volební komise losem přiřadila jednotlivé regiony ke čtyřem největším českým krajům.
🚩 Proč je to důležité: Systém losování světových regionů a jejich přiřazení ke čtyřem krajům je úplně nový a souvisí s korespondenční volbou. Češi v zahraničí ovlivní specificky vybrané regiony, například voliči ze západní Evropy budou posílat hlasy do Moravskoslezského kraje, kde se mimo jiné utká šéf ANO Andrej Babiš s ministrem financí a lídrem koalice Spolu Zbyňkem Stanjurou (ODS).
➡️ Co se stalo: Češi v Americe už mohou pomalu procházet volební kandidátky pro Středočeský kraj. Právě z nich totiž budou vybírat poslance při říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Jejich hlasy se připočítají k hlasům Středočechů.
Amerika je ovšem jen jeden ze čtyř regionů. Dalším je západní Evropa, odkud budou Češi posílat hlasy do Moravskoslezského kraje. Voliči ze zbytku Evropy, kam ale patří třeba i Německo, budou posílat hlasy do Jihomoravského kraje. Hlasy ze zbytku světa připadnou kandidátům v Praze.
Na rozdíl od Česka si zahraniční voliči budou muset kandidátky, a tím pádem i hlasovací lístky, pořídit sami.
„Voliči si v zahraničí hlasovací lístek vytisknou ze stránek ministerstva vnitra,“ uvedl Tomáš Jirovec, ředitel odboru voleb ministerstva vnitra s tím, že lístky budou k dispozici online měsíc před volbami.
Při posledních sněmovních volbách hlasovalo mimo území Česka přibližně 13 200 občanů. Podle odhadů ministerstva zahraničí však žije v cizině mezi 400 až 600 tisíci Čechů.
Schvalování zákona o korespondenční volbě v Poslanecké sněmovně provázely rozsáhlé obstrukce ze strany opozičních hnutí ANO a SPD. První čtení návrhu kvůli nim trvalo přibližně 63 hodin čistého času. Předseda SPD Tomio Okamura například během jednoho vystoupení hovořil téměř 11 hodin v kuse, čímž vytvořil nový sněmovní rekord. Opozice tvrdila, že korespondenční volba může být v rozporu s ústavními principy tajné a osobní volby a že zvyšuje riziko volebních podvodů.
📢 Co kdo říká:
Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na sociální síti Facebook: „Je to zcela bezpečný a desítkami let ověřený způsob, jak usnadnit uplatnění základního občanského práva našim občanům v zahraničí.“
Alena Schillerová (ANO) na sociální síti X: „Potřebují za každou cenu urvat nějaké hlasy krajanů v zahraničí, kteří jejich pustošivými kroky ještě jako jediní nebyli dotčeni. Že při tom zničí jeden z nejkvalitnějších volebních systémů a poškodí naši demokracii nejvíce od roku 1989, je jim upřímně fuk.“
Ministerstvo zahraničních věcí: „Cílem korespondenční volby je umožnit českým občanům pobývajícím v zahraničí jednodušeji volit a narovnat tak nyní nerovné podmínky pro výkon jejich volebního práva.“
🔎 Kontext: Češi žijící v zahraničí budou letos vůbec poprvé moci volit korespondenčně. Tato novinka má výrazně usnadnit hlasování krajanům, kteří dlouhodobě pobývají v cizině, a to i v odlehlých částech světa. Pokud chtěli v minulosti využít svého volebního práva a ovlivnit výsledek voleb, museli často absolvovat i několikahodinovou cestu k nejbližšímu zastupitelskému úřadu.
Korespondenční volba tento problém odstraňuje — voliči mohou letos poprvé zaslat svůj hlas poštou. Očekává se, že díky tomu výrazně vzroste počet voličů v zahraničí.