Blackout ve Španělsku a Portugalsku mohly způsobit počasím rozkmitané kabely

Obrázek
Španělský blackout v metru
Španělský blackout v metru
Svět

Na Pyrenejském poloostrově v pondělí po poledni vypadla elektřina. Nejezdily vlaky ani metro, nefungovaly semafory ani mobilní sítě. Spekulovalo se, že by mohlo jít o teroristický útok. Důvod byl ale nakonec jednodušší.

🚩 Proč je to důležité: Výpadek proudu ve Španělsku je varováním i pro zbytek Evropy. Podobná situace může nastat i jinde. Podle expertů je ale česká síť dobře zabezpečená. 

➡️ Co se stalo: Krátce před výpadkem proudu bylo ve Španělsku v energetice všechno v pořádku. Země měla díky vysoké produkci z fotovoltaik v poledne přebytky. Ty mířily hlavně do Portugalska. Pak se ale vše ponořilo do tmy.

S vysvětlením přišli energetici portugalské distribuční sítě až po několika hodinách. Velké výkyvy teplot ve španělském vnitrozemí, kdy se z ranního chladu rychle oteplilo, způsobily kmitání kabelů velmi vysokého napětí, které se vymklo kontrole. Tento jev je poměrně vzácný, ale reálný. 

Nejde o to, že by se přenosová síť poškodila, vibrování kabelů v důsledku vychýlí samotnou frekvenci přenášené elektřiny, což je při přenosu problém. Takové vedení pak „spadne“ a problém dominově dopadne i na zbytek sítě.

I když se ve Španělsku i Portugalsku elektřina normálně vyráběla, neměla se jak dostat ke spotřebitelům. Obě země byly v podstatě paralyzované.

Už během pondělního odpoledne se podařilo dodávky elektřiny v jednotlivých oblastech obnovovat. Návrat do normálního stavu ale může podle přenosových společností trvat několik dní.

Spekulovalo se, že za výpadkem může stát kybernetický útok. I když to zatím nelze zcela vyloučit, takové variantě nic nenasvědčuje. Na variantu s počasím ukazují i konkrétní meteorologická data, protože za nich k popsanému jevu dojít mohlo.

🔎 Kontext: Španělská energetická síť je úzce propojená s Portugalskem, společně tvoří v podstatě ostrovní systém s poměrně slabými vazbami na zbytek Evropy.

Obecně se předpokládá, že největší výzvou pro přenosové sítě jsou nevyzpytatelné výkyvy produkce větrných elektráren a fotovoltaik. Zde se ukázalo, že šlo nejspíše o vliv počasí přímo na samotné vedení.

Výpadek si vyžádal odpojení španělských reaktorů od sítě. V poledne dodávaly přes tři gigawatty.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku