„Dětem stačí dvě panenky, nepotřebují jich 30.“ Trump obrací ohledně dopadů cel

Tón Donalda Trumpa a jeho vlády se v posledních týdnech znatelně změnil. Varují před utahováním opasků a „přechodem“, dokud vysoká cla „nevydláždí cestu k boomu“. Jde o překvapivou změnu v rámci americké tradice.
🚩 Proč je to důležité: Obrat v rétorice naznačuje, že celní politika amerického prezidenta nenese ovoce tak rychle, jak by si přál. A objevují se i první náznaky ústupků. Třeba vůči Číně.
➡️ Co se stalo: Šéf Bílého domu vyhrál volby na základě několika slibů: USA budou bezpečnější a ceny neporostou. Se začátkem celní války se však druhý slib oddálil. A samotný Trump poprvé tento týden připustil, že USA jsou v „přechodném období“.
📢 Co říkal Trump před zavedením cel: „Vaše výplaty budou vyšší, vaše ulice budou bezpečnější a čistší, vaše komunity budou bohatší a vaše budoucnost jako Američanů bude mnohem lepší než kdykoli předtím, až se dostanu do úřadu. Bude to zlatý věk Ameriky,“ řekl na svém posledním volebním shromáždění v Grand Rapids v Michiganu.
📢 Co říká Trump nyní: „Možná budou mít americké děti dvě panenky a ne třicet. A ty dvě budou možná stát o pár dolarů víc. Jen říkám, že americké děti nepotřebují mít třicet panenek. Nepotřebují mít 250 tužek, mohou mít pět,“ uvedl Trump tento týden na palubě Air Force One.
🔎 Kontext: Nejde jen o Trumpův obrat, je to změna celospolečenské úrovně. Američtí prezidenti historicky vždy slibovali lepší zítřky, zatímco v Evropě je relativně běžné, že politici hovoří o utahovaní opasků.
Například kampaň Herberta Hoovera slibovala „kuře v každém hrnci a auto v každé garáži“, Ronald Reagan vítal „ráno v Americe“ a politici od Theodora Roosevelta po Richarda M. Nixona slibovali prosperitu.
Není jasné, jak na takové sdělení zareagují Američané. A to včetně voličů, kteří nechtěli demokraty v Bílém domě kvůli vysokým cenám a uvěřili Trumpovým slibům, že jim zlepší život.
Trump nyní hovoří o „přechodné době“, dokud cla nezačnou fungovat a než se dohodnou nové obchodní smlouvy. První USA dojednaly ve čtvrtek s Velkou Británií.
Už nyní americká vláda pomalu ustupuje ze svých drastických požadavků. Podle agentury Bloomberg mají o víkendu probíhat jednání s Čínou (Trump na ni uvalil cla až 145 procent), kde se očekává, že Američané vyjdou Pekingu vstříc s nabídkou 60procentních cel. Mezitím ale Trump na svou sociální síť napsal, že přiměřené clo by bylo 80 procent. „Čína by měla otevřít svůj trh Spojeným státům - bylo by to pro ně tak dobré!!!“ napsal.
Deníky The Washigton Post a USA Today dále upozornily na fakt, že o utahování opasků a „sdílené oběti“ (tak nazval zvýšení cen republikán David Joyce) hovoří lidé, kteří mají majetky v hodnotě milionů či miliard dolarů. A kladou otázku, zda to neublíží republikánům ve volbách na podzim 2026.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Víkend ukáže nakolik je Trumpova vláda ochotná ustupovat při vyjednávání nových celních dohod. Jednání s Čínou sice finální dohodu nepřinese, ukáže ale její limity.