Francie je nejméně bezpečnou zemí Evropy. Nejlépe dopadl Island

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Svět

Organizace Institute for Economics and Peace (IEP) již 19 let každoročně vydává žebříček nejbezpečnějších a nejmírumilovnějších zemí světa. Letošní ročník potvrzuje dlouhodobé trendy – například bezpečnost Islandu – ale reflektuje i rozšiřování geopolitického napětí.

🚩 Proč je to důležité: Hodnocení států podle jejich bezpečnosti a mírumilovnosti není jen zajímavý geopolitický indikátor, ale může sloužit i jako upozornění na to, do jakých zemí nejezdit na dovolenou.

➡️ Co se stalo: Global Peace Index (GPI) zkoumá celkem 163 států, což pokrývá asi 99,7 % světové populace a porovnává je na základě ukazatelů bezpečnosti, kriminality, stability, konfliktů a zbrojení. 

Index ukazuje, jak stabilní, bezpečné a mírumilovné jsou jednotlivé země a slouží jako důležité měřítko pro politiku, výzkum i veřejnost.

🌐 Globální trendy: Podle GPI se celkové ohodnocení států snižuje již 13. rok v řadě. V roce 2024 se sice globálně mírně meziročně zvýšila bezpečnost, přibylo ale konfliktů a zbrojení. 98 zemí bylo v posledních 5 letech alespoň částečně zapojeno do nějakého vnějšího konfliktu – v roce 2008 to bylo jen 59 zemí. 

Celosvětově je přes 122 milionů lidí nuceně vysídlených, v 17 zemích tvoří uprchlíci více než 5% populace a počet nuceně vysídlených osob vzrostl od roku 2008 o 185%. Globální vojenské výdaje loni narostly meziročně o 9% hlavním faktorem je válka na Ukrajině.

❓ Jak je na tom Evropa: Podle GPI zůstává západní a střední Evropa nadále nejmírumilovnějším a nejbezpečnějším regionem na světě, přičemž 8 z 10 nejlépe hodnocených zemí světa pochází právě odsud.

Island nadále zůstává zdaleka nejbezpečnější zemí světa – tuto pozici si podle GPI drží už od roku 2008. S velkým odstupem ho následuje Nový Zéland, který je světově na druhém místě.

Na dalších místech následuje Irsko, které je světově třetí, a Rakousko na čtvrté pozici. Česká republika skončila ze 163 zemí jedenáctá a v celkovém ohodnocení je příčku nad Japonskem.

Nejhůře hodnocenou zemí EU je Francie, která je celkově na 74. místě, tedy na podobném umístění jako velká část Afriky. Kromě zvyšujících se výdajů na zbrojení táhne Francii dolů politická a ekonomická nestabilita, společenská nerovnováha a kriminalita.

Jak Publico již psalo, Francie čelí rostoucímu vlivu drogových gangů a s tím spojeným násilím. Ministr vnitra Bruno Retailleau drogovou kriminalitu označil za svoji prioritu, podle Francouzů by ale stát měl zajít dál, tvrdí nový průzkum.

💀 Kde je bezpečnost nejnižší: Nejhůře hodnocenou zemí je Rusko, které je na 163. místě. Příčku nad ním je Ukrajina a 161. zemí je Súdán. Izrael je v letošním hodnocení na 155. místě.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku