Von der Leyenová hlasování o nedůvěře zřejmě ustojí. Jak budou hlasovat Češi?

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová bude ve čtvrtek spolu se svou Komisí čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolal jej rumunský europoslanec kvůli takzvané kauze Pfizergate z počátku pandemie covidu. Velké frakce ale naznačily, že odvolání nepodpoří.
🚩 Proč je to důležité: Návrh na vyslovení nedůvěry vzbudil pozornost, pravděpodobně ale neprojde. Pro vyslovení nedůvěry by museli zvednout ruku dvě třetiny přítomných a zároveň většina všech europoslanců, kterých je dohromady 720. Komise má ale podporu lidovců, socialistů i liberálů.
➡️ Co se stalo: Hlasování nepodpoří největší frakce Evropská lidová strana (EPP), podobně se vyjádřili i mluvčí Evropských konzervativců a reformistů (ECR), liberální frakce Obnova Evropy (Renew Europe) a Zelených. Pro nedůvěru nezvednou ruku ani Socialisté a demokraté (S&D).
Tyto čtyři frakce mají v Evropském parlamentu dohromady 454 hlasů, což je výrazná většina. K vyslovení nedůvěry je zapotřebí 480 hlasů.
Podle evropských lidovců, odkud je i von der Leyenová, je v současné době plné geopolitických krizí „krajně nezodpovědné podobné kroky, jako je vyslovení nedůvěry, podnikat“. „Tímto hlasováním o nedůvěře plýtváme časem. Putinovi se bude líbit, co tady jeho přátelé dělají,“ prohlásil předseda frakce Manfred Weber.
Za návrhem na vyslovení nedůvěry stojí rumunský europoslanec Gheorghe Piperea z konzervativní frakce ECR. K tomu, aby o něm hlasovali europoslanci, musel získat dostatečný počet podpisů – minimum je desetina všech europoslanců.
Podpisy pro návrh na odvolání sbíral podle ČTK i český nezařazený europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!). A to se skupinou slovenských a německých kolegů hned po rozsudku týkající se aféry Pfizergate, který padl v květnu.
„Navzájem jsme si návrhy podepsali, a protože ten jeho měl navíc podporu z pravicových frakcí ECR a ESN (Evropa suverénních národů), přidali jsme i našich 30 podpisů k jeho, čímž se dosáhlo potřebného počtu pro vyvolání hlasování o nedůvěře,“ řekl agentuře český europoslanec.
❓ Za co kritizují von der Leyenovou?
Europoslanci podporující odvolání tvrdí, že by von der Leyenová měla přijmout za kauzu Pfizergate odpovědnost. Šéfka Komise v roce 2021 uzavírala se společností Pfizer smlouvy o dodávkách vakcín proti covidu-19.
Unijní soud letos v květnu rozhodl, že Komise pochybila, když zamítla žádost novinářky The New York Times o přístup k textovým zprávám mezi von der Leyenovou a šéfem Pfizeru Albertem Bourlou.
🙋 Jak budou hlasovat čeští europoslanci?
Čeští europoslanci budou při hlasování o nedůvěře postupovat podle rozhodnutí svých frakcí. Poslanci vládních stran pro nedůvěru hlasovat nebudou. To platí pro zástupce TOP 09, STAN, KDU-ČSL i ODS. Ačkoliv ODS je součástí Evropských konzervativců a reformistů, z níž pochází i iniciátor návrhu na odvolání, její europoslanci to nepodpoří. Stejně jako jediná europoslankyně Pirátů Markéta Gregorová.
Naopak europoslanci opozičních stran vyslovení nedůvěry podpoří. Jde o členy frakce Patrioti pro Evropu (ANO, Přísahy a Motoristů sobě), Ivana Davida z SPD (frakce Evropa suverénních národů) a nezařazené poslance zvolené za Stačilo!
👀 Co dál sledovat: Hlasovat bude parlament ve čtvrtek na plenárním zasedání ve Štrasburku. Pokud by se navzdory předpokladům stalo, že by poslanci vyslovili Komisi nedůvěru, všichni její členové by skončili.