EU po korupční aféře řeší čínský hlavolam. S Huawei už ne, bez něj to ale nejde

V Bruselu probíhá vyšetřování možné korupce uvnitř europarlamentu. Panuje podezření, že někteří jeho členové byli dlouhodobě a pravidelně ovlivňováni lobbisty pracujícími pro čínskou firmu Huawei, která přitom překračovala pravidla lobbingu.
🚩Proč je to důležité: Před rokem a půl reputací Evropského parlamentu (EP) zatřásla takzvaná kauza Katargate a EU teď čelí dalšímu bolehlavu. Huawei je dlouhodobě podezírána z napojení na čínskou vládu. Tajné služby sledují její aktivity se znepokojením.
➡️ Co se stalo: V březnu provedli policisté v Belgii a Portugalsku rozsáhlé razie na 21 adresách spojených s lobbisty pracujícími pro čínský technologický gigant Huawei. Výsledkem bylo zadržení několika osob a zapečetění dvou kanceláří v EP.
Belgický prokurátor následně obvinil osm osob – včetně jednoho z nejvyšších manažerů Huawei v Evropě – z „aktivní korupce, praní špinavých peněz a zločinného spolčení“. Korupční jednání mělo být podle vyšetřovatelů pácháno „pravidelně a velmi diskrétně“ od roku 2021. Trestné činy měly mít různé formy – včetně luxusních darů, večeří, cestování a pozvánek členů EP na fotbalové zápasy.
Den po zveřejnění informací EP dočasně zakázal vstup lobbistům a zástupcům Huawei do svých budov v Bruselu a Štrasburku. Pokud by však mělo dojít i k vyšetřování současných europoslanců, musel by je nejprve EP po vyzvání prokuratury zbavit diplomatické imunity, píše francouzský Euractiv.
Evropská komise (EK) zareagovala koncem dubna. Zakázala svým představitelům jakékoli schůzky se zástupci lobbistických organizací a obchodních sdružení, které zastupují zájmy Huawei nebo mluví jeho jménem.
Zákaz se ale nevztahuje na organizace, jichž je Huawei členem, uvedl list Politico. Podle Komise by úplný zákaz schůzek ani nebyl možný. Huawei je členem mnoha velkých evropských organizací a spolků a klíčový dodavatel na evropském trhu s obnovitelnou energií – a proto bude EK přistupovat k takovým schůzkám individuálně. Některé organizace po vypuknutí kauzy s firmou omezily spolupráci, v mnoha ale Huawei zůstává i na nejvyšší úrovni členství, píšou média.
Právě členství čínské firmy v evropských organizacích je ale podle kritiků považováno za mezeru, skrze kterou Huawei získává stále větší vliv.
🔎 Kontext: Huawei čelí omezením ze strany USA a několika evropských států už delší dobu – zejména v oblasti 5G sítí. Hlavním důvodem je podezření z napojení společnosti na čínskou vládu.
„Společnost zachovává postoj nulové tolerance vůči korupci. Jako vždy jsme plně odhodláni dodržovat všechny platné zákony a předpisy,“ uvedla čínská firma v tiskovém prohlášení.
👀 Co sledovat v dalších dnech: V dalších měsících bude klíčové, zda se obvinění skutečně prokážou a jak na ně případně zareaguje nejen Brusel, ale také členské státy. Kauza může poškodit reputaci Huawei i evropských institucí, citují média znalce a členy europarlamentu.